Pomożesz, bo możesz!

W dniach 1-5 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się kolejna edycja „Helper’s Generation”. Jest to akcja fundacji DKMS, która gromadzi potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Rejestracja potrwa cały tydzień w różnych lokalizacjach naszego Uniwersytetu.

To już kolejna edycja tej akcji na KUL-u. Studenci w różnych lokalizacjach będą zachęcać do rejestracji w bazie DKMS. Osobom niezdecydowanym wyjaśnią wszelkie wątpliwości, a tych zdecydowanych przeprowadzą przez cały, niezbyt skomplikowany proces rejestracji.
Wolontariuszy z balonami, w czerwono-białych kolorach, które nawiązują do loga fundacji, a także ulotkami informacyjnymi będziemy mogli spotkać na całym KUL-u, także w domach studenckich.
Dokładne godziny i lokalizacje, w których będą znajdować się wolontariusze, znajdziecie w wydarzeniu na Facebook’u. Koordynatorzy akcji zadbali o to, by w praktycznie każdej części naszego Uniwersytetu studenci, a także pracownicy KUL mogli zarejestrować się lub uzyskać więcej informacji na temat fundacji i dawstwa komórek macierzystych.
Osoby chcące dołączyć do bazy nie muszą specjalnie przygotowywać się do rejestracji. Wystarczy, że są pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i ważą powyżej 50 kg. Podczas rejestracji wolontariusze przeprowadzą krótki wywiad medyczny, który zadecyduje o możliwości rejestracji. Warto przypomnieć, że aby zostać dawcą komórek macierzystych, nie ma aż takich obwarowań jak w przypadku oddawania krwi. Po wypełnieniu formularza i pobrania wymazu w policzka, materiały zostaną przesłane do fundacji, gdzie po około 3-4 miesiącach otrzymamy odpowiedź i zaświadczenie, że jesteśmy zarejestrowani w bazie. Później zostaje już tylko czekać na bliźniaka genetycznego, który będzie potrzebować naszej pomocy.
W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Nie da się stworzyć leku na białaczkę w warunkach laboratoryjnych, to lekarstwo wytwarzane jest przez nas samych. Szansą na jej wyleczenie jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Właśnie dlatego działalność fundacji DKMS jest taka ważna. Dzięki niej, coraz więcej osób ma większe szanse na pokonanie choroby i powrót do normalnego życia.

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/366040330659418/

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.