A słowo ciałem się stało! Opłatek Uniwersytecki KUL 2022 

Opłatek Uniwersytecki KUL 2022
fot. Facebook/Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Grono studentów bardzo wzrosło na przestrzeni lat, co za tym idzie uroczystość nie ma już zwięzłego charakteru, raczej podniosła się do rangi wydarzenia; niezmiennie jednak jest to moment wypełniony optymizmem, ciepłem i radością – tymi słowami rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski skomentował tradycję uczelni, którą jest opłatek uniwersytecki. 

Uroczystość rozpoczęła się kolędą Wśród nocnej ciszy w wykonaniu jednej ze studentek, przy akompaniamencie organów. Kilka zwrotek pieśni miało wprowadzić zgromadzonych gości do części artystycznej spotkania, za którą odpowiadał Teatr ITP działający w obrębie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Teatr przygotował Etiudę zatytułowaną Modlitwa o pokój, której realizacją zajął się w głównej mierze ks. Mariusz Lach, m.in.: zaprojektował scenariusz, a wraz z czynnym wkładem pracy aktorów doprowadził projekt do końca. Sprawami technicznymi i kwestią wokalną zajęła się Kinga Moczydłowska, absolwentka KUL-u i była aktorka Teatru ITP. Sztuka wokalna przewijała się przez czas trwania całego spektaklu, zachowana w cichym tonie jako tło do przedstawionych wydarzeń, ale również w formie doskonałych przerywników skłaniających do refleksji. Artyści zdecydowali się zaśpiewać w kilku różnych językach: po hiszpańsku, łacinie i polsku. Wiktoria Janeczko, jedna z aktorek biorących udział w widowisku, przyznaje, że dzięki temu odbiorcy mogli znaleźć większą prawdę i głębsze treści w wydarzeniu. 

W części oficjalnej wydarzenia nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości między innymi Metropolity Lubelskiego Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika i Prorektor dr hab. Beaty Piskorskiej, która w późniejszej części wydarzenia wręczyła nagrody studentom zaangażowanym w działania na rzecz uczelni, jej promocję oraz działalność organizacyjną. 

Coroczną tradycją opłatka uniwersyteckiego jest krótki występ chóru.Ich przygotowanie i oprawa muzyczna, była bardzo emocjonalna, wprawiła nas w świąteczny nastrój i w bardzo szczególny sposób dopełniła całe wydarzenie – opowiada o swoich odczuciach Katarzyna Stępień, studentka IV roku dziennikarstwa. 

Kolejnym punktem Opłatka było czytanie Ewangelii. W tym roku zaszczyt ten przypadł głównemu Duszpasterzowi Akademickiemu Ojcu mgr Mateuszowi Ignacikowi. 

Spotkanie podsumował Arcybiskup Stanisław Budzik: 

Niech okazana przez nas dobroć owocuje w naszym życiu; Niech biały chleb będzie znakiem miłości, pojednania i przebaczenia; Niech każdy z nas znajdzie swoje Betlejem i pozwoli otworzyć się na światło, którego nic, nawet mrok nie zgasi…. Refleksja płynąca z jego słów była wprowadzeniem do mniej oficjalnej części i tym samym zakończenia całego wydarzenia, w której każdy miał okazję do złożenia sobie życzeń i połamania się opłatkiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.