Ojciec profesor Leon Dyczewski patronem Studia Telewizyjnego CM KUL

22 marca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość nadania studiu telewizyjnemu Uniwersyteckiego Centrum Medialnego imienia o. prof. Leona Dyczewskiego. Uroczystość była również okazją do wspomnienia wieloletniego wykładowcy oraz organizatora studiów dziennikarskich na KUL.

Podczas dzisiejszej uroczystości nadano Studiu Telewizyjnemu Centrum Medialnego KUL imię inicjatora studiów dziennikarskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i odsłonięto pamiątkową tablicę z dekalogiem właściwego stosunku wobec mediów stworzonego przez o. prof. Dyczewskiego. W uroczystości poprowadzonej przez dr Wojciecha Wcisła, pełnomocnika rektora KUL ds. komunikacji i promocji, wzięli udział m.in. JM rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski; dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL; dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL oraz pracownicy i studenci dziennikarstwa KUL.

Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL przedstawiła sylwetkę o. prof. Leona Dyczewskiego. Szczególnie podkreśliła jego zaangażowanie w powstanie i rozwój studiów dziennikarskich na KUL, a także jego zdolność do jednoczenia ludzi. „Charakterystyczna była jego otwartość i życzliwość oraz skłonność do dzielenia się doświadczeniem i wiedzą w budowaniu naukowych zespołów” – mówiła prof. Szulich-Kałuża.

Dr Wojciech Wciseł przypomniał 10 przykazań właściwego stosunku do mediów, które o. prof. Dyczewski spisał z myślą o przyszłych dziennikarzach i podkreślił ich aktualność w dzisiejszym świecie. Następnie zaprosił zebranych gości do obejrzenia materiału filmowego przygotowanego przez dr Joannę Sosnowską, w którym studenci dziennikarstwa opowiedzieli o dekalogu medialnym.

Dr Małgorzata Żurakowska, dyrektor Centrum Medialnego KUL, opowiedziała o trudnych początkach funkcjonowania Dziennikarstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz drodze do powstania studia telewizyjnego i radiowego. Zwróciła uwagę na ogromne zaangażowanie o. prof. Leona Dyczewskiego w ten proces, a także jego następców. „To, do czego dzisiaj dotarliśmy, byłoby niemożliwe i niewykonalne, gdyby nie charyzmatyczna postać następcy Ojca prof. Leona Dyczewskiego, prof. Karola Klauzy” – podkreśliła dr Żurakowska, wspominając obecnego na uroczystości byłego Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Przywołała również liczne przykłady absolwentów, którzy obecnie pracują w wielu uznanych redakcjach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Następnie przedstawiono filmowe portfolio w reżyserii Damiana Bieńka, które zawierało zrealizowane dotychczas projekty Centrum Medialnego.

„Ojciec prof. Leon Dyczewski miał siłę wizjonera, który dobrze wiedział, w jakim kierunku powinny rozwijać się współczesne media i studia muszą służyć człowiekowi. Bez świata wartości możemy się pogubić” – podkreślił podczas uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wyraził również nadzieję, że Studio Telewizyjne w Uniwersyteckim Centrum Medialnym KUL będzie promieniowało wartościami, które wyznawał jego patron.

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, prof. Arkadiusz Jabłoński, zwrócił uwagę na symbolikę tego wydarzenia oraz sposób upamiętnienia Ojca Profesora, poprzez nazwanie Studia Telewizyjnego jego imieniem: „Ojciec Leon Dyczewski był wielkim naukowcem, wybitnym dydaktykiem, wspaniałym organizatorem, ale miał w sobie duszę reżysera. Potrafił wymyśleć działanie, znaleźć do niego współpracowników i dzięki temu mamy tu grono wspaniałych pracowników, których zaraził swoją pasją organizowania czegoś, co nie było wtedy takie oczywiste.”

Uczestnicy ceremonii mogli również obejrzeć wystawę zdjęć wspominających postać o. prof. Dyczewskiego, której kuratorem oraz autorem większości zdjęć jest mgr Grzegorz Winnicki.

Zapis z transmisji wydarzenia jest dostępny na YouTube.

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.