Lublin miastem studentów

Lublin w 2023 roku został Europejską Stolicą Młodzieży. W związku z tym, miasto we współpracy z uczelniami w dniu 21 marca, zorganizowało pierwsze, wspólne wydarzenie „Studiuj w Lublinie Europejskiej stolicy młodzieży 2023 – Dzień Wagarowicza”.

W wydarzeniu brały udział uczelnie: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Lubelska, Akademia Nauk Społecznych i Medycznych, , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Akademia Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji. Każda z nich miała swój namiot, w którym reprezentanci przedstawiali swoje możliwości edukacyjne. Na każdym stoisku można było zapoznać się z broszurami, porozmawiać z wykładowcami, a nawet zgarnąć praktyczne gadżety. Głównym celem eventu było zachęcenie młodzieży do skorzystania z ofert edukacyjnych.

Uniwersytet Medyczny skupił się najbardziej na promocji oferty edukacyjnej, w szczególności zachęcając do zapoznania się z informacjami dotyczącymi nowo otwartego kierunku. Psychologia na tym uniwersytecie zaczęła rekrutacje dopiero w tym roku akademickim, a już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Studentki tej akademii zapraszały do wzięcia udziału w dniach otwartych na terenie UM.

Uniwersytet Przyrodniczy zachęcał przyszłych studentów do spróbowania zdrowej żywności, a także obejrzenia kokedamów, czyli kul z ziemi ogrodowej pokrytych mchem, z których wyrastają rośliny ozdobne. Stoisko wyróżniało się na tle innych uczelni bujnie wystawioną roślinnością, a przyciągającymi elementami dekoracyjnymi były między innymi czaszki konia i świni. Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z maskotką uniwersytetu.

Studenci biotechnologii na stanowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego próbowali przyciągnąć uwagę przez szalone eksperymenty chemiczne takie jak płonące dłonie i mieszanie wody z suchym lodem. Na terenie eventu KUL zorganizował również liczne konkursy, w których do wygrania były nagrody z logiem uczelni. Jeden z konkursów miał promować uczelnie w mediach społecznościowych. Zadaniem uczestników było zrobienie sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej ramce, a następnie wstawienie go na Instagrama i oznaczenie profilu uniwersytetu.

Pomysłem na ciekawą promocje wykazali się przedstawiciele Politechniki Lubelskiej. Pod okiem architektów można było malować i tym samym nauczyć się jak odpowiednio postawić kreskę, żeby perspektywa była idealna. Ta wiedza przydała się później w warsztatach korzystania z długopisów 3D.

Akademia Nauk Społecznych i Medycznych przygotowała pokazy wizażu z poradami kosmetologicznymi, analizę kolorystyczną i dietetyczną oraz kurs pierwszej pomocy. Na stanowisku znajdował się ratownik medyczny, który pokazywał wszystkim zainteresowanym jak poprawnie wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Młodzież miała możliwość wziąć czynny udział w szkoleniu i poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną.

Uniwersytet Marii Curie–Skłodowskiej zaoferował swoim kandydatom dużo informacji związanych z poszczególnymi wydziałami. Ambasadorzy tłumaczyli jak łatwo przystosować się do nowego środowiska akademickiego. Ta uczelnia położyła główny nacisk na reguły rekrutacyjne. Osobnym punktem było stanowisko Chatki Żaka UMCS, Akademickiego Radia Centrum i Koła Zainteresowań Sportowych. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną na profesjonalnym ergometrze wioślarskim. Odwiedzający stoisko mieli także możliwość zagrania w gry planszowe w specjalnie przygotowanej do tego strefie. Na terenie całego wydarzenia pojawiali się różni artyści, którzy reprezentowali koła zainteresowań oraz dwie charakterystyczne dla UMCS-u maskotki. Wydział Ekonomiczny reprezentowany był przez postać Byka, a Akademicki Związek Sportowy przez Gryfusa.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji skupiła się na promocji poszczególnych kierunków. Stanowisko przez zróżnicowane pokazy cieszyło się dużym zainteresowaniem. Studenci pielęgniarstwa dokonywali pomiarów ciśnienia tętniczego i glikemii, natomiast inne kierunki postawiły na gry multimedialne. WSEI zadbało o wyposażenie punktu w najnowocześniejsze technologie dla graczy takie jak okulary VR.

Na wydarzeniu pojawił się Prezydent Krzysztof Żuk, który zapewniał, że miasto jest odpowiednim miejscem do poszerzania swojej wiedzy. Uniwersytety są kołami zamachowymi rozwoju Lublina – stwierdził włodarz. Prezydent mówił również o napędzającym się rynku pracy, którą po studiach łatwiej będzie zdobyć. Zachęcał również do skorzystania z szerokich ofert uczelni, a następnie znalezienia zatrudnienia, zostając w Lublinie.

Oprócz rozrywki na poszczególnych stanowiskach, można było wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów wydarzenia. Były to między innymi spacery z przewodnikiem, przejazdy akademickie oraz przejazdy gospodarcze. Celem tego typu usług jest zainteresowanie mieszkańców przedsiębiorstwami funkcjonującymi na terenie całego miasta podczas przejażdżki autobusem z przewodnikiem. Wstęp na cały event był bezpłatny oraz skierowany szczególnie dla uczniów zastanawiających się nad swoją przyszłością i wyborem uczelni. Całość dopełniała muzyka puszczana z namiotu radia Freee.

fot. Julia Ziarek i Aleksandra Szewczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.