AktualnościWydarzenia

15 lat minęło… Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL świętuje urodziny

fot. Oliwia Szczepańska

Wykład inauguracyjny, gala wręczenia nagród AKLAUD, debaty ekspertów i absolwentów, to główne punkty obchodów jubileuszu, przygotowane przez organizatorów wydarzenia. W związku z 15-leciem Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL zorganizowano Ogólnopolską Konferencję Naukową Jaki nadawca? Wpływ sztucznej inteligencji na media.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 23 listopada zaprezentowaniem medialnej wizytówki Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, czyli filmem, który zaprezentował sylwetki pracowników instytutu, przedstawił postać o. prof. Leona Dyczewskiego oraz jego Dekalog medialny.

Podczas wydarzenia obecna była prof. Beata Piskorska, Prorektor ds. Studentów, Doktorantów i Rozwoju, która wyraziła wdzięczność za zaangażowanie i pasję. Zaznaczyła, że na 15-letni sukces pracowało wiele matek i ojców. Pani Profesor złożyła podziękowania za zaangażowanie na ręce prof. Karola Klauzy (byłego dyrektora instytutu) oraz obecnej Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, prof. Justynie Szulich-Kałuży. Profesor Beata Piskorska wspomniała również o absolwentach, którzy są świadectwem pracy i talentów prowadzących.

fot. Oliwia Szczepańska

Profesor Arkadiusz Jabłoński, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych, zauważył, że 15 lat to piękny jubileusz, a zarazem pasmo sukcesów. Powiedział m.in., że Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania powinien być traktowany na równi z innymi instytutami, a wszystkie przywileje z tym związane winny przysługiwać kierownikom tegoż instytutu. Na koniec głos zabrała prof. Justyna Szulich-Kałuża, która zaznaczyła, że siłą instytutu są pracownicy, studenci oraz aktywności naukowe. Poruszyła również temat poszerzania jakości badań i doskonalenia dydaktyki.

Po oficjalnej części jubileuszu prof. dr hab. Jan Kreft, gość specjalny konferencji, wygłosił wykład inauguracyjny: Gdy sztuczna inteligencja kłamie. Dziennikarstwo (algorytmiczne) w poszukiwaniu prawdy. Profesor Kreft poruszył m.in. temat prawdy w dziennikarstwie, porównywania sztucznej inteligencji z ludźmi oraz robotów. Mówił o kreatywności i rozumowaniu piękna, a także zaznaczył, że sztuczna inteligencja jest świetna, bo uważamy, że jesteśmy niedoskonali. Jednak sztuczna inteligencja też nie jest doskonała.

Bardzo ważnym elementem czwartkowego wydarzenia była gala wręczenia nagród AKLAUD 2023. Po prezentacji sylwetek nominowanych do nagrody, nastąpiło ogłoszenie laureatów. Decyzją Kapituły, na czele z przewodniczącą prof. Iwoną Hofman, nagroda AKLAUD trafiła w ręce red. dr Małgorzaty Żurakowskiej, natomiast AKLAUD MŁODYCH do red. Artura Siekaczyńskiego.

fot. Oliwia Szczepańska

Na zakończenie obchodów pierwszego dnia jubileuszu odbyła się debata ekspertów: Sztuczna inteligencja – urojone lęki czy realne obawy, którą poprowadził ks. dr Rafał Pastwa. Udział w panelu wzięli: prof. Ewa Lekka-Kowalik, prof. Małgorzata Gruchoła, red. Małgorzata Piasecka (Radio Lublin), Łukasz Kwietniewski (IT Consultant w Sollers Consulting) oraz psychoterapeuta Łukasz Semeniuk (stowarzyszenie Agape).

Drugiego dnia obchodów 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania miała miejsce debata absolwentów Teraźniejszość i przyszłość dziennikarstwa. Wśród zaproszonych gości znalazła się Justyna Skubis (TVP Sport) oraz Mateusz Grzeszczuk (podcast Podróż bez paszportu). Panel poprowadziła dr Joanna Sosnowska oraz mgr Marcin Superczyński. Podczas rozmowy Justyna Skubis i Mateusz Grzeszczuk podzielili się z obecnymi na spotkaniu m.in. doświadczeniami, opowiadali o rozwoju swoich karier, pracy i zaangażowaniu, a także udzielili studentom cennych rad.

Jubileusz przyciągnął rzeszę studentów i pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale nie tylko. W uroczystość zaangażowali się członkowie Coś Nowego, Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL oraz Passion TV.

Zdjęcia: Oliwia Szczepańska

Paulina Berini

Studiuję Dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Skończyłam szkołę muzyczną w klasie akordeonu, śpiewam i interesuję się współczesną historią Polski. Jestem osobą otwartą, która uwielbia współpracę z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *