LifestylePoradnikiZdrowie i uroda

Jak radzić sobie podczas upalnych dni?

Lato to okres, w którym termometry sięgają zenitu. Wysoka temperatura i pełne słońce zdecydowanie nie wpływają pozytywnie na nasze organizmy. Co w takim razie powinniśmy robić? Jak możemy pomóc sobie i innym? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o sposobach radzenia sobie z upałami.

1. Pij dużo wody

Organizm człowieka składa się w 60-70% z wody. Wypełnia ona nasze komórki, odpowiada też za wiele procesów biologicznych. Wpływa również pozytywnie na stan naszej cery, skóry i włosów. Szacuje się, że mężczyźni powinni wypijać dwa i pół litra wody dziennie, zaś kobiety około dwa litry. Co więcej, podczas upałów zaleca się jej pić jeszcze więcej, bo około trzech, a nawet czterech litrów dziennie.

Kobieta pijąca wodę
Fot. Thinkstockphotos.com

2. Zrezygnuj ze słodzonych napojów

Sklepy i marki spożywcze oferują nam niezliczone ilości produktów do picia. Począwszy od najtańszych wód mineralnych, po droższe napoje słodzone, aż po wykwintne wody kokosowe. Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem jest wybór zwykłej wody mineralnej. Jeśli nie przepadacie za jej smakiem możecie dodać kilka plasterków cytryny, limonki, czy wrzucić garść mięty. Dzięki takiemu zabiegowi, nie musicie kupować wody smakowej, w której jak wiadomo, oprócz potrzebnych składników, znajdują się też te niepotrzebne,  takie jak ogromna ilość cukru.

3. Ogranicz wychodzenie na dwór

Zasada tyczy się godzin szczytu wtedy, gdy słońce znajduje się w najwyższym punkcie. Jeśli nie masz potrzeby wychodzenia na dwór, lepiej zostań w domu. Jeśli musisz wyjść pamiętaj o zaaplikowaniu kremu z filtrem, najlepiej niech będzie to SPF 50, zabraniu ze sobą butelki z wodą oraz odpowiednim ubraniu się.

4. Ubieraj się odpowiednio

To, co pomoże nam przetrwać wysokie temperatury to noszenie odzieży przystosowanej do warunków zewnętrznych. W lato najlepiej postawić na ubrania, których głównym składnikiem jest len, wiskoza lub bawełna. Materiały te, doskonale przepuszczają powietrze, przez co temperatura naszego organizmu obniża się, tym samym chłodząc nasze ciało. Natomiast poliester i wełna to materiały, których w lato powinniśmy zdecydowanie unikać.

5. Jedz dużo warzyw i owoców

Jak doskonale wiemy owoce i warzywa w głównej mierze składają się z wody, która podczas upałów jest niezbędnym elementem naszej diety. Jeśli zapominamy o jej piciu, możemy przemycić ją w formie zdrowych produktów. Ogórek aż w 96% składa się z wody. Cukinia, arbuz, rzodkiewka i truskawka także zawierają jej ponad 90%. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Owoce i warzywa
Fot. Pinterest

6. Chroń swoją głowę

Czapki, kapelusze i chusty powinny być głównymi elementami naszej letniej garderoby. Spędzając czas na świeżym powietrzu nie powinniśmy zapominać o nakryciach głowy, które chronią nas przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym. Wychodząc na dwór bez żadnego zabezpieczenia możemy nabawić się poparzenia skóry głowy, a w najgorszym przypadku może dojść nawet do omdlenia czy udaru słonecznego.

7. Pamiętaj o zwierzętach

Cały rok powinniśmy pamiętać o zwierzętach, ale to w lato nasza uwaga powinna być na nich skupiona w 100%. Wysokie temperatury wpływają na nich tak samo, jak na nas, a może nawet i gorzej. Podczas upałów naszym zadaniem jest zapewnienie im odpowiedniej ilości chłodnej wody. Zasada ta tyczy się nie tylko naszych zwierząt domowych, ale też i bezpańskich psów czy kotów. Możemy w cieniu, przed domem umieścić miskę, w której będzie znajdować się woda, właśnie dla takich zwierząt. Pamiętajmy również o tym, by idąc na zakupy, nie zostawiać naszego pupila w nagrzanym samochodzie.

8. Uważaj na różnicę temperatur

Lato to okres, w którym bardzo łatwo zachorować. Wszystko za sprawą różnicy temperatur. Wracając z dworu nie wolno nam od razu pić zimnej wody z lodówki, czy brać orzeźwiającego prysznica. Klimatyzacja owszem, może działać cuda, ale tylko używana z rozwagą. Pamiętaj, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a wewnątrz nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza. Zaleca się ochładzać temperaturę swojego ciała, ale robiąc to rozsądnie i z głową. Pij letnią wodę, wchodząc do basenu rób to stopniowo, a gdy masz zamiar wyjść na dwór, przynajmniej trzydzieści minut przed wyłącz klimatyzację w pomieszczeniu, w którym przebywasz.


Małgorzata Marzec

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *