Gra dla każdego

Myśląc o nauce gry na instrumencie, mamy przed oczami godziny wyrzeczeń, boleśnie starte palce na strunach i wielkie kwoty przeznaczone dla instruktora. Dodając do tego przekonanie, że zacząć naukę można tylko jako dziecko, nie wyłania się z tego obraz optymistycznej wizji – a jeśli są to tylko strasznie wyglądające mity?

Prawdopodobnie każdemu z nas kiedyś przez głowę przeszedł pomysł nauczenia się grania na jakimś instrumencie. Gitarze, perkusji, kontrabasie, skrzypcach. Ten pomysł w większości przypadków kończył się tylko na pomyśle, a reszta planów – fiaskiem. Niektórzy z nas postanowili zabrać się za umuzykalnianie samych siebie. Ci z nas, którzy zaczęli w dzieciństwie i dotrwali w nauce do dorosłości, prawdopodobnie opanowali wybrany przez siebie instrument do perfekcji; co jednak z tymi, którzy dotąd marzą o graniu przy ognisku, czy długich wieczorach spędzonych przy dźwiękach fortepianu, wypływających spod ich dłoni? I tu dobra wiadomość: Na naukę nigdy nie jest za późno!

GItara
Autor fot. PexelsOczywiście, trudniej będzie znaleźć czas w życiu dorosłym, lecz nie przekreśla to naszych możliwości rozwoju. Na platformie YouTube jest mnóstwo kanałów, które pomogą i poprowadzą na drodze samodoskonalenia. Takie kanały to Jak Zagrać, Naucz Się Grać, Chwyty Dozwolone, Szkoła Pianina. Zrzuca to z naszych barków zmartwienie o finanse, a także jesteśmy w stanie dopasować czas nauki do napiętego grafiku. Kolejnym problemem w drodze do celu mogą wydawać się godziny poświęcone na naukę. Niestety nie można powiedzieć, że nauka gry na instrumencie jest błyskawiczna, jednak każdy najmniejszy krok w stronę zagrania swoich ulubionych melodii tylko potęguje ochotę na dalszą grę.


Tak naprawdę każdy rozwój oczekuje od nas pewnych wyrzeczeń, ale spełnienie marzeń smakuje najlepiej przy świadomości ciężkiej pracy. Zanim zakupimy nasz instrument, warto zobaczyć czy nauka gry na nim jest taka, jaką sobie wyobrażaliśmy, i czy nie zakończy się ona po jednej lekcji. Dobrym pomysłem jest przejście się do pobliskiego sklepu muzycznego, obejrzenie odpowiedniego dla siebie sprzętu i zasięgnięcie rady od doświadczonego sprzedawcy.
Kiedy wybór będziemy mieć za sobą i zabierzemy się do nauki, warto nastawić się na trudny początek. Poznanie instrumentu może chwilę potrwać i pierwsze niepowodzenia nie powinny nas zniechęcać. W doskonaleniu gry trzeba pamiętać o systematyczności i oczywiście nie wolno zapominać o zabawie i radości, którą nam to przyniesie.

Pianino
Autor fot.Nowaja
Anna Kowalczyk

Anna Kowalczyk

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Kocham książki wszelkiego rodzaju, grę na gitarze i ciekawych ludzi :)

One thought on “Gra dla każdego

  • Avatar
    21 stycznia, 2021 o 21:17
    Permalink

    Zgadzam się z autorką artykuły, gdyż sam zauważam, iż my sami często nie dając sobie szansy, mówimy: „Jest już dla mnie za późno…” To pojawią się pytanie, kiedy jest ta odpowiednia pora? Jeśli coś nas naprawdę interesuje to czemu nie dać temu szansy? Przecież jedyne co możemy stracić to trochę czasu, który i tak często przechodzi nam między palcami…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *