Biesiada nad grobami, czyli Wszystkich Świętych u Romów

Romowie w dniu Wszystkich Świętych także wspominają swoich zmarłych bliskich. Ten dzień obchodzą jednak dość nietypowo. Spotykają się na cmentarzach przy grobach swoich bliskich i… ucztują. Jedzą, piją, a nawet śpiewają i tańczą.

            Romowie to społeczność licząca w Polsce ponad 17 tysięcy osób.  Z jednej strony przestrzegają zasad swojej kultury, a z drugiej przyjmują zwyczaje, które da się pogodzić z ich stylem życia. Jedną z takich tradycji jest obchodzenie dnia Wszystkich Świętych. Celebrują jednak ten dzień w charakterystyczny dla siebie sposób.

            Nad grobami spotykają się z kieliszkiem wódki, a potem biesiadują, grają i śpiewają, wspominając tych, którzy odeszli już do wieczności. Cyganie piją kieliszek alkoholu (najczęściej wódki) za dusze swoich zmarłych. Połowę jego zawartości wylewają jednak na mogiłę jako symbol pamięci. Typowy dla romskich obchodów Wszystkich Świętych jest nie tylko zwyczaj wylewania wódki. Romowie karmią również dusze nieboszczyków owocami, które rzucają za siebie. We wspólnej biesiadzie może uczestniczyć nawet 150 osób. Często uczta ta przenosi się z cmentarza do domu i trwa bardzo długo, łącząc Romów z różnych regionów Polski, którzy na ten dzień obowiązkowo odwiedzają groby członków rodziny, niezależnie w jakiej części kraju obecnie się znajduj

Cygańskie groby wyróżniają się na cmentarzach. Często przypominają okazałe kaplice. Widnieją na nich duże zdjęcia, czasem pojawią się na przykład kamienna gitara, czy też grafika samochodu albo portret zmarłego z telefonem przy uchu. Nierzadko też na pomnikach umieszcza się różnego rodzaju cytaty czy sentencje.

Nie wszystkie romskie rodziny biesiadują przy grobach. Ten zwyczaj dotyczy głównie tradycyjnych familii. Szczególnie istotnym elementem kultury romskiej jest właśnie pamięć o przodkach. Cyganie z jednej strony otaczają zmarłych czcią i szacunkiem, z drugiej boją się jednak, by dusza zmarłego nie wróciła na Ziemię. Dlatego wśród swoich rytuałów mają elementy zachęcające dusze do pozostania w zaświatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.