Bajeczne dzieciństwo

Kiedy myślimy o bajkach z dzieciństwa widzimy chwile szczęścia spędzone z ulubionymi bohaterami, ale też momenty grozy. Kto z nas nie drżał na myśl o Gargamelu i jego czarnym kocie Klakierze? Zapraszam do przypomnienia sobie tych kilku najbardziej kultowych Dobranocek.

Gumisie
Wytwórnią był The Walt Disney Company, a pierwszy odcinek powstał w 1985 roku. Wystarczyło jedno spojrzenie na wesołą rodzinę mitycznych Gumisiów oraz przytulne mieszkanie w Gumisiowej Dolinie i już chciało się wejść do telewizora. Ich zadaniem było ukrywanie się przed ludźmi ( z niektórymi jednak bohaterowie utrzymywali przyjazne relacje, tj. z księżniczką pobliskiego zamku) oraz strzeżenie Wielkiej Księgi, która skrywała przepis na sok z gumijagód. Dzięki niemu zawsze udawało się im wyjść obronną ręką z tarapatów i nie dać się złapać.

zródło: @pinterest

Smerfy

Twórcą „Smerfów” był belgijski komiksowy rysownik Pierr Culliford. Komiksy zaczęto wydawać w 1963 roku, natomiast pierwszy odcinek wyemitowano w telewizji NBC w 1981 roku. Każdy z nas miał swojego ulubionego, niebieskiego stworka. Jednak chyba żadne dziecko nie przepadało za Gargamelem, którego życiowym celem było złapanie Smerfów i wydobycie  tkwiącej w nich magii. Mało kto pamięta, że Smerfetka pojawiła się w wiosce właśnie dzięki niemu. Bajka okazała się takim hitem na świecie, że powstały dwa filmy na jej podstawie; „Smerfy” oraz „Smerfy – poszukiwacze zaginionej wioski”

zródło: @pinterest

Muminki
Twórcą „Muminków” była fińska autorka Tove Jansson. Pierwsze komiksy zaczęły powstawać już w 1939 roku. W bajce śledzimy losy rodziny muminków, sympatycznych stworków, mieszkających gdzieś w Finlandii. Głównymi bohaterami są Mama i Tata Muminek oraz ich syn Muminek. Wraz z nimi mieszkają również Mała Mi, Włóczykij, Panna Migotka wraz z bratem oraz Ryjkiem. Wielu z nas może teraz przypomnieć sobie postrach z dzieciństwa – Bukę. Była to istota, która wzbudzała grozę wśród Muminków jak i dzieci, które z przejęciem obserwowały przygody swoich ulubionych bohaterów. Buce towarzyszył nieustający chłód. Pod jej stopami zamarzała ziemia, a od niej samej bił pewnego rodzaju smutek. Do tej pory u niektórych budzi przerażenie. 

zródło: @pinterest

Miś Uszatek
Sama postać powstała w marcu 1957 roku jako wspólne dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Ekranizacja zaczęła powstawać na zlecenie Telewizji Polskiej dopiero w 1975 roku. Miś i jego przytulny domek bardzo szybko zostały pokochane przez dzieci w całej Polsce. Bo przecież ten mały miś, gruby miś, zna się z dziećmi nie od dziś!

zródło: @pinterest

Kubuś Puchatek
Tego misia zdecydowanie nikomu nie trzeba przedstawiać. Mały, grubiutki, żółty niedźwiadek w czerwonym sweterku to ulubieniec wielu pokoleń. Pierwsza książka o przygodach Puchatka ukazała się w 1926 roku. Autorem tomiku jest Alan Alexander Millne. Mieszkańcami Stumilowego Lasu byli tytułowy Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy,  Przemądrzała Sowa, Królik, Mama Kangurzyca z małym synem oraz Krzyś. Pierwowzorem Krzysia był syn autora a Puchatka –  ulubiona zabawka chłopca. Mimo blisko stu lat od pierwszego wydania bajki pojawiają się coraz to nowsze jej adaptacje.

Autor: csekeklari/ @pixabay

Miło powspominać czasy beztroski, kiedy jedynym problemem było niezdążenie na wieczorynkę.
A jaka była waszą ulubioną?

Anna Kowalczyk

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Kocham książki wszelkiego rodzaju, grę na gitarze i ciekawych ludzi :)

One thought on “Bajeczne dzieciństwo

  • 25 marca, 2021 o 22:00
    Permalink

    Miło jest powspominać tak beztroskie rzeczy jakie są bajki, od razu razem z nimi przychodzą na myśl te piękne chwile z dzieciństwa.
    Mi osobiście najbardziej zapadły w pamięci i sercu bajka pt. Tom & Jerry, bardzo prosta, ale przyjemna w oglądaniu, zawsze ciepło wspominam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.