2020 najlepszym rokiem w karierze Jana Błachowicza

Chociaż na miniony rok wielu może narzekać, to do tego grona raczej nie należy Jan Błachowicz. „Cieszyński Książe” zwyciężył dwa pojedynki, a w jednym z nich zdobył pas wagi półciężkiej UFC. Polak dzięki swoim osiągnieciom zdobył liczne grono fanów na całym świecie.

W poprzednim roku Błachowicz po raz pierwszy w oktagonie pojawił się 15 lutego. Stanął wówczas w szranki z faworyzowanym Coreyem Andersonem. Był to drugi pojedynek obu zawodników. Z pierwszej potyczki odbywającej się w 2015 roku zwycięsko wyszedł Amerykanin. Rewanż miał być eliminatorem do starcia o pas mistrzowski. Polak walczył zachowawczo czekając na swój moment, który nastał już w pierwszej rundzie. W trzeciej minucie prawy hak Błachowicza trafił w szczękę Andersona, brutalnie go nokautując. „Cieszyński Książe” zadziwił cały świat MMA i piął się ku górze w rankingu wagi półciężkiej UFC. Za ową dyspozycje został wyróżniony występem wieczoru oraz otrzymał pięćdziesiąt tysięcy dolarów bonusu. Lutowy nokaut zajął piąte miejsce w rankingu najlepszych nokautów 2020 roku.

Jan Błachowicz z synem
Jan Błachowicz z synem
autor fot. instagram.com/janblachowicz

Swoje drugie starcie stoczył z Dominickiem Reyesem. Stawką pojedynku był zwakowany pas mistrzowski wagi półciężkiej. Nie posiadał on bowiem właściciela za sprawą Jona Jonesa migrującego do kategorii ciężkiej. Podczas wrześniowego pojedynku Polak był także spisywany na straty. Ponownie wszedł do oktagonu z chłodną głową i od początku realizował swoją taktykę. Sukcesywnie obijał żebra Amerykanina kopnięciami oraz skracał dystans licznymi kombinacjami. Pod koniec drugiej rundy Błachowicz trafił lewym sierpowym w szczękę przeciwnika. Po tym trafieniu Reyes zachwiał się na nogach, a Polak ruszył naprzód dokańczając dzieła zniszczenia uderzeniami w parterze. W walce mistrzowskiej, podobnie jak w lutym, został odznaczony występem wieczoru oraz nagrodzony bonusem w wysokości pięćdziesięciu tysięcy dolarów. Owe zwycięstwo było największym sukcesem w historii polskiego MMA.

Poza wygranymi w oktagonie Błachowicz odniósł sukces również w życiu prywatnym. 15 grudnia na świat przyszedł jego syn. Matka chłopca, Dorota, jest siostra innego popularnego zawodnika MMA, Łukasza Jurkowskiego. Kobieta pełni również funkcje menadżerki „Cieszyńskiego Księcia”.

Polak za swoje osiągnięcia został doceniony przez jeden z najbardziej popularnych portali sportowych w Stanach Zjednoczonych – Yahoo Sports wyróżniło go mianem zawodnika roku w światowym MMA.

Do swojej pierwszej obrony pasa mistrzowskiego Błachowicz został zestawiony z niepokonanym Israelem Adesanyą. Nigeryjczyk migruje do kategorii wyżej, mając na koncie złoto kategorii średniej. Pojedynek będzie walką wieczoru gali UFC 259, która odbędzie się 6 marca.

Filip Węglicki

Studiuje III rok dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Uwielbiam literaturę o tematyce gangsterskiej, szczególnie twórczość Maria Puza. Kibicuję Chelsea F.C. oraz chętnie śledzę poczynania największych organizacji MMA na świecie. Publikuje newsy na stronie MMA - bądź na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.