Tajemnicza przeszłość

Dzieciństwo, rodzina i środowisko, w którym się wychowaliśmy mają realny wpływ na nasze dorosłe życie. Każdy człowiek czegoś doświadczył, coś przeżył, przejął pewne wartości, aby w konsekwencji żyć na własny rachunek. Co jednak, jeśli nie znamy swojej przeszłości? A może właśnie znamy, tylko nie chcemy o niej pamiętać?

„Chłopiec z lasu” to kolejny kryminał Harlana Cobena, obfity w wątki o charakterze psychologicznym i sensacyjnym. Autor kreuje autentyczne i nietuzinkowe postacie, odsłania ich umysły, emocje i wewnętrzne rozterki. Ukazuje złożoność ludzkiej psychiki oraz wpływ sfery emocjonalnej na codzienność i podejmowane decyzje. W powieści został poruszony bardzo ważny problem przeszłości człowieka. Zarówno tej z różnych powodów nieznanej, jak i mrocznej, do której nie chcemy wracać. Autor zwraca też uwagę na niszczycielską siłę naszych błędów przeszłości – na to, jak ludzkie przewinienia wpływają na naszą codzienność. To także książka o władzy, o walce o określoną pozycję w społeczeństwie i chęci osiągnięcia sukcesu.

Główny bohater powieści, to tytułowy „chłopiec z lasu”. Poznajemy go jako trzydziestolatka; samotnika, osobę wykształconą, bardzo inteligentną, ale trzymającą ludzi na dystans. Wilde nie pamięta swojego dzieciństwa, nie zna też swojej rodziny. Został znaleziony w lesie jako kilkuletnie dziecko i adoptowany przez znaną i cenioną prawniczkę. Wkrótce mężczyzna zostaje poproszony o pomoc. W mieście znika młoda dziewczyna, ślad po niej zaginął. Wilde rozpoczyna poszukiwania tajemniczej Naomi, a w międzyczasie natrafia na ślady przeszłości, które okazują się dla niego wielkim zaskoczniem. Mężczyzna odkrywa kolejne tajemnice bohaterów i poznaje złożoność ludzkich losów. Prowadząc śledztwo, próbuje poznać samego siebie i to kim tak naprawdę jest.

„Chłopiec z lasu” to nie tylko książka o mrokach przeszłości czy sile władzy, ale przede wszystkim powieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o potrzebie zajmowania określonego miejsca na ziemi. To thriller o wykluczeniu, o kondycji psychiki ludzkiej i trudnościach, z jakimi na co dzień musi się mierzyć każdy z nas.

Tajemnicza przeszłość
pixabay.com

Aleksandra Wieczorek

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka literatury, miłośniczka dobrej kuchni, otwarta na nowe wizje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.