Powrót piękności starego kina – Pola Negri

Określana jako polska królowa Hollywood, Pola Negri, stała się ikoną starego kina. Swoją urodą i wdziękiem do tej pory kusi wiele męskich serc. Teraz możemy prześledzić jej życiorys w najnowszym serialu Rozbite marzenia. 1918-1939.

Jednak życie słynnej gwiazdy nie było kolorowe, a droga do marzeń miała wiele wzniesień, by mogła w końcu pojawić się na swym szczycie. Polska aktorka przedwojennego kina niemego znana jako Pola Negri, właściwie nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec. Urodziła się 3 stycznia 1897 roku w miasteczku Lipno. Gdy była mała, jej ojca zesłano na Sybir, a razem z mamą w 1902 roku wyjechały do Warszawy. Tam ukończyła szkołę baletową, a w 1908 roku wystąpiła w Jeziorze łabędzim. Pomysł na pseudonim, który przyjęła był na cześć jej ulubionej włoskiej poetki, Ady Negri. Większy sukces odniosła po wystąpieniu w filmie Niewolnicy zmysłów z 1914 roku. W tych samych latach wyjeżdża do Berlina, grając w filmach reżysera Maxa Reinhardta. Jej życie stało się bajką, gdyż aktorka lubiła otaczać się luksusem, a jej domy przypominały królewskie pałce. W Hollywood, wdała się w romans z Charliem Chaplinem, później zaś tworzyła związek z Rudolfem Valentino. Jak mówi Kotowski, ich relację określano jako ogromną miłość. Przed wybuchem II wojny światowej wróciła do USA. Po okupacji popadła w zapomnienie. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w połowie lat ‘60. Na początku lat ‘70 wydała wspomnienia Pamiętniki gwiazdy. Zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w USA, mając 90 lat.

Jej filmografia jest rozpoznawalna na całym świecie: Niewolnica zmysłów, Bezwstydna kobieta, Cesarzowa, Mazur, Tancerka hiszpańska, Księżycowe prządki, Carmen, Żółty paszport, Dzika kotka, Oczy mumii, Hotel Imperial, Bestia.

W tym roku doczekano się serialu, który przedstawi losy Poli Negri. Pierwszy odcinek miał miejsce 7 stycznia. Główną bohaterkę zagrała znana już nam aktorka Michalina Olszańska, o której głośno zrobiło się po serialu 1983, który zyskał dużą popularność. Historia Poli Negri została oparta na podstawie listów, pamiętników oraz wspomnieniach występujących tam osób. Wydarzenia w serialu toczą się w wielu krajach Europy, a bohaterowie mówią w różnych językach. W Polsce premiera przypada w setną rocznicę rozpoczęcia Kongresu Wersalskiego (28 czerwca 1919 roku), który ustanowił nowy ład w Europie.

Wiktoria Strawa

Studiuje III rok dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Interesuje się kinem, zwłaszcza przedwojennym, ale również współczesnym. Jestem fanką klasycznych aut, muzyki filmowej jak i kawałków z lat 70 i 80. W wolnych chwilach piszę opowiadania i wiersze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *