„Pan lodowego ogrodu” spod pióra człowieka-orkiestry

Jeden z mistrzów polskiej fantastyki. Zadebiutował opowiadaniem Azyl dla starych pilotów w tygodniku “Odgłosy”. Założyciel magazynu literackiego “Fenix”, laureat Śląkfy w kategorii Twórca Roku 2005, pierwszy w historii zdobywca dwóch statuetek literackiej Nagrody A. Zajdla w kategoriach opowiadanie i powieść. Rozgłos przyniósł mu cykl Pan lodowego ogrodu

Źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Lodowego_Ogrodu

Vuko Drakkainen samotnie rusza na ratunek ekspedycji naukowej badającej człekopodobną cywilizację planety Midgaard. Z takim blurbem spotykamy się w książkach wydawnictwa Fabryki Słów. Pan lodowego ogrodu to czterotomowa powieść o mężczyźnie fińsko-chorwacko-polskiego pochodzenia. Nitj’sefni – nocny wędrowiec – taki nadano mu kryptonim. Zmieniono jego wizerunek, wyposażono w cyfral i przeszkolono do odbycia misji ratunkowej na nowo odkrytej planecie w innej galaktyce. Poszukuje naukowców, którzy zaginęli podczas badań nad nową cywilizacją. Zostaje wystrzelony do nowego świata, by dowiedzieć się, że wszyscy zaginęli. Podczas swojej wędrówki napotyka zimną mgłę niosącą śmierć, Aakena oraz Uroczyska. Zaprzyjaźnia się z Ludźmi Ognia i to z nimi przemierza kontynenty walcząc z Czyniącymi.  Równolegle do ekspedycji opisane są losy młodego cesarza, Filara, syna Oszczepnika, następcę klanu Żurawia i mieszkańca nowo odkrytego świata. Młodzieniec przygotowywany jest do nowej roli. Jednak spokojne życie Kirenenu zakłóca susza i bunty ludu. Pojawia się pradawny kult Podziemnej Matki i dochodzi do krwawej wojny w cesarstwie. Tohimon – następca tronu – wraz z Benkejem zbiegają z kraju. Pokonują długą drogę by odnaleźć swoje fatum. Losy obydwu bohaterów są ze sobą ściśle związane. W powieści można dostrzec szczególny wpływ przeznaczenia na ich życie. 

W książce występują dwa typy narracji. Vuko i Filar opowiadają o swoich przygodach, trudnościach i świecie, Cyfral – mechanizm obronny, który na skutek wypadku i czarów zamienił się we wróżkę – opisuje wszystko w narracji trzecioosobowej. Dzięki temu poznajemy tajemnice Midgaardu i postrzegamy go z perspektywy wszechwiedzącego bohatera. Wypowiedzi głównych postaci dotyczą ich odczuć, myśli i zamiarów mających związek z dalszymi wydarzeniami. Lektura zawiera bogate opisy krajobrazów, zamieszkujących zwierząt, żyjącej tam ludności oraz ich zwyczajów i tradycji. Niezwykle dokładne odtworzone są walki. Grzędowicz każdy ruch i atak przedstawia krok po kroku, przez co możemy dokładnie zrekonstruować w myślach sceny bijatyk. W również ciekawy sposób wyrażone jest posługiwanie się magią; proces formułowany jest w sposób naukowy. Wybuch rozkładany jest na czynniki pierwsze, Czyniący muszą rozumieć zachodzące reakcje. 

Źródło https://allegro.pl/oferta/pan-lodowego-ogrodu-tom-2-3-4-komplet-grzedowicz-6814010043

Po pierwszym tomie czytelnik odniesie wrażenie, że ma do czynienia z powieścią science-fiction, jednak z każdym następnym rozdziałem dostrzeże cechy fantastyki. Zestawienie magicznego świata ze zwykłym człowiekiem budują napięcie i chęć śledzenia przebiegu wydarzeń. Mistrz stworzył nowy świat, z własną geografią, kulturą, fauną i florą. Czytając Pana lodowego ogrodu od razu wciągamy się w przygody bohaterów i kibicujemy im, by odnieśli zwycięstwo. 

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.