FilmKultura

Nobody puts Baby in a corner – taniec w filmie

29 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Światowego Dnia Tańca. Kinematografia przedstawia długą listę, na której możemy znaleźć największe dzieła kinowe o tematyce ruchu, muzyki i gestów. Od najstarszych klasyków, przedstawiających historię tańca, do współczesnych choreografii – świat kina potrafi porwać serca miłośników i pasjonatów tańca.

Taniec towarzyski w starych filmach miał swój wydźwięk w walcu, następnie podkreślając jazz zaczęto stawiać na nowe style. W starym kinie można zobaczyć sceny odnoszące się do nowych trendów, ale też przenieść się do czasów wielkich balów, na których walc był podziwiany przez tysiące gości. Do takich filmów można zaliczyć: Prokurator Alicja Horn(1933), Trędowata(1936), Sissi(1955). Do nowszych produkcji, które obrazują czasy tańca przed XX wiekiem, zaliczamy: Duma i uprzedzenie(2005), Dama Kameliowa (1994), Dama w czarnym welonie(2015), Maska Zorro(1998).

Urozmaicenie tańca w kolejnych latach nabierało rozpędu. Koniec Lat 70 i początek 80 XX wieku wypuścił produkcje filmowe, uważane do dziś za klasyki. Do nich zaliczają się: Gorączka sobotniej nocy (1977), Footlose (1984), Flashdance (1983), Grease (1978), Dirty Dancing (1987). Następne lata wzbogacały kinotekę poświęconą tańcu. Kolejne kultowe sceny można zobaczyć w takich odsłonach, jak: Zapach kobiety (1992), Zatańcz ze mną (2004),Dirty Dancing 2 (2004).

Taniec współczesny, któremu poświęca się dużo uwagi, w niektórych nawet przypadkach realizując kontynuacje przez wzgląd na liczbę fanów, oczekujących na kolejne części swoich ulubionych aktorów w nowych przygodach, którym towarzyszy taniec. Produkcje, które poświęcają uwagę niesamowitej choreografii i pięknej muzyce oraz grupie tancerzy to: Czarny łabędź (2011), Step up – Taniec zmysłów (2006), Honey (2003),Billy Elliot (2000), Ostatni taniec (2003).

Kino poświęcone tańcowi może pochwalić się kilkoma klasykami, które puszczane są często w TV, a kultowe sceny mają milionowe odsłony na Internecie.

Wiktoria Strawa

Interesuje się fotografią motoryzacyjną. Jestem fanką klasycznych aut, muzyki filmowej jak i kawałków z lat 70 i 80. W wolnych chwilach piszę opowiadania i wiersze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *