Czerwony dywan i szampan – „Oscarowa” przemiana

Niedługo przyjdzie nam oglądać już 93. ceremonię rozdania Oscarów. Wraz ze zmianami społecznymi, przekształca się również i ona. Przyjrzyjmy się zatem różnicom, które dzielą pierwszą i tegoroczną galę rozdania nagród filmowych.

Początki

W 1929 roku kino po rewolucji dźwiękowej nabierało tempa. Nie bez powodu zaczęto myśleć o nagradzaniu aktorów, reżyserów czy osób odpowiedzialnych za produkcje filmu. W roku 1927 założona została sama akademia, składająca się z amerykańskich filmowców. Nagrody przyznane zostały w 13. kategoriach, po mniej więcej trzy lub dwa filmy w każdej z nich. Samo przedsięwzięcie nie było wówczas wielkim wydarzeniem; za wstęp można było zapłacić, nawet jak na tamte czasy, niewielką sumą pięciu dolarów. Gala nie była transmitowana i prowadziła ją tylko jedna osoba, amerykański aktor Douglas Fairbanks.

Przemiany

https://pixabay.com/pl/photos/oscar-puchar-trofeum-z%C5%82oto-replika-3679610/

Pierwsze co rzuca się w oczy to ilość filmów nominowanych w danej kategorii. W 1929 roku, jak zostało wcześniej wspomniane, było około trzech filmów. Przykładowo, do najlepszego filmu nominowane zostały: Skrzydła (1927), Banda (1928) i Siódme niebo (1927). W 2021 roku natomiast, w tej samej kategorii możemy znaleźć już aż siedem filmów. Wraz z postępem technicznym dodano również nowe kategorie, takie jak:

Najlepszy montaż

Najlepszy montaż dźwięku

Najlepszy dźwięk

Najlepsze efekty specjalne

Najlepszy pełnometrażowy film animowany

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

W 1929 roku, tym kategoriom zdają się odpowiadać dwie pozycje na liście, czyli najwyższa jakość artystyczna i najlepsze efekty inżynieryjne. Warto też zwrócić uwagę na podział kategorii reżyserskich w przeszłości. Na liście widzimy najlepszy reżyser dramatu najlepszy reżyser komedii. Podział ten występował prawdopodobnie ze względu na to, że tamten okres był rozkwitem komedii w kinematografii. Są to czasy takich komików jak Charlie Chaplin i Buster Keaton. Teraz obie te podkategorie zostały złączone w jedno i widnieją jako najlepszy reżyser. Aktorzy również dostali więcej atencji. Do roku 1936 nominowani byli tylko aktorzy pierwszoplanowi. To właśnie w tym roku na liście kategorii pojawiły się najlepszy aktor drugoplanowy i najlepsza aktorka drugoplanowa.

Witamy w Hollywood

Dosyć hermetyczne podejście Akademii do nagradzania również przeszło zmianę. W 1956 roku podczas ceremonii rozdania nagród, po raz pierwszy wprowadzono kategorię za najlepszy film nieanglojęzyczny, jednak pierwszym nagrodzonym filmem w historii Oscarów był włoski film Shoe-Shine (1947). Właśnie w tym okresie (1946-1956) filmy nieanglojęzyczne mogły zadowolić się jedynie Oscarem honorowym lub specjalnym.

Oscar

Pierwsze koty za płoty

Rewolucja segregacyjna, która wybuchła w Stanach Zjednoczonych odbiła się echem również w zarządzie Akademii. Przełomowy rok 1964 jest rokiem, w którym po raz pierwszy czarnoskóry aktor Sidney Poitier został laureatem statuetki w kategorii najlepszy aktor. Dziś wydaje się to rzeczą oczywistą, w tamtym jednak czasie był to punkt zwrotny dla walki z rasizmem. Za to pierwszą czarnoskórą kobietą nominowaną i przy okazji laureatką Oscara była Hattie McDaniel w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Aleksander Wachnicki

Student II roku Dziennikarstwa, dużo czytam, dużo oglądam, w wolnych chwilach próbuje zajmować się sztuką tatuażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.