Zagłada – Dialog – Pojednanie

Spotkanie pod nazwą „Zagłada – Dialog –  Pojednanie” to kontynuacja cyklu programu Ekumeniczny Lublin. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie. Ostatnie wydarzenie rozpoczęło się wyemitowaniem filmu „Przy Planty 7/9”. Następnie została przeprowadzona rozmowa online z zaproszonym gościem – redaktorem i psychologiem – Bogusławem Białkiem, bohaterem ekranizacji.

W środę 4 listopada o godzinie 18.00, miało miejsce spotkanie online „Zagłada – Dialog – Pojednanie”. Organizatorzy rozpoczęli od zaproszenia osób biorących udział w wydarzeniu, do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Przy Planty 7/9”, w reżyserii  Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera. Jego fabuła opowiada o działaniach społecznych Bogusława Białka, który przez większość swojego życia szukał porozumienia w relacjach polsko-żydowskich, za którymi kryje się pogrom kielecki z 1946 roku.

Kolejna część wieczoru została poświęcona rozmowie z gościem, którą przeprowadził prof. Sławomir Jacek Żurek, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tu jest właściwie wszystko do załatwienia, nic załatwione nie zostało. Polacy się odzwyczaili, że wśród nas są Żydzi. To są nadal dwa nieprzenikalne światy. Żydzi Polakom ciągle nie ufają. – mówił Bogusław Białek, wyjaśniając najważniejsze kwestie, jakie są do załatwienia w relacjach polsko-żydowskich. Poczucie winy nigdy do niczego dobrego nie prowadzi. Jest czymś narcystycznym i egoistycznym. To, czego brakuje to skrucha. Kolejna sprawa to empatia. Coś czego my potrzebujemy w relacjach z Żydami. – kontynuował. Na pytanie o to, co jest najtrudniejsze dla Żydów, a co dla Polaków w dialogu, redaktor stwierdził, że jest to pojednanie. Dialog jest spotkaniem. Tak rozumiany dialog w pewnych środowiskach żydowskich budzi zainteresowanie. Dialog jest elitarny. – opowiadał redaktor.

Na zakończenie, Bogusław Białek odpowiedział na pytania zadane przez uczestników konferencji. Następnie prof. Sławomir Jacek Żurek podziękował wszystkim za obecność i  poprosił o włączenie mikrofonów, aby można było usłyszeć brawa dla zaproszonego gościa.

Współorganizatorem spotkania „Zagłada – Dialog – Pojednanie” i całego projektu Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie, jest Fundacja Rozwoju KUL. Celem instytucji jest materialne wspieranie rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz jego przedsięwzięć w zakresie badań naukowych, kształcenia i wychowania młodzieży. Do jej zadań należy również upowszechnianie wiedzy o roli, naukowym dorobku i znaczeniu KUL dla kultury chrześcijańskiej w Polsce i na świecie.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *