Jasełka tradycją KUL-u

Społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II miała dzisiaj okazję wejść w klimat świąt Bożego Narodzenia. Po raz kolejny, studenci I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej przygotowali Jasełka wraz z symbolicznym podzieleniem się opłatkiem wśród zgromadzonych gości. Chcemy kontynuować coroczną tradycję spotkań w tym magicznym, świątecznym czasie – mówią organizatorzy.

W środę 18 grudnia o godzinie 15.00 na naszym uniwersytecie miały miejsce Jasełka, w których przygotowanie zaangażował się I rok dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Organizatorzy dzisiejszego spotkania opłatkowego stwierdzili, że pomimo przeniesienia się z Kampusu Majdanek do Kampusu Głównego, chcą kontynuować coroczną tradycję spotkań w czasie świąt.  

Spotkanie otworzyła dr Małgorzata Sławek-Czochra – opiekunka I roku młodych adeptów dziennikarstwa – witając zaproszonych wykładowców i przybyłych studentów. Głos zabrała również Pani Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL. Następnie dr Wojciech Wciseł przedstawił najlepsze absolwentki studiów II stopnia zarządzania oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej – mgr Mariie Kozak, której średnia ocen ze wszystkich lat studiów wyniosła 4,89 i mgr Uliane Bila – średnia ocen to 4,92. Co roku nagrodą był pierścień, jednak tym razem oprócz dyplomu gratulacyjnego absolwentki otrzymały pióra. Po wręczeniu Nagród Rektora, wyróżnień i certyfikatów studentom aktywnie zaangażowanym w działalność uczelni, podsumowano tegoroczną „Akcję Tost”.

Po oficjalnym wstępie dzisiejszego wydarzenia, część artystyczna rozpoczęła się kolędowaniem. W przedstawieniu, przy stole zebrała się rodzina, a jedno z dzieci wpuściło do środka rozśpiewanych kolędników, przebranych za anioły. Krewni siedząc w swoim gronie wspominali o dawnych czasach, kiedy święta wyglądały zupełnie inaczej, cofając się do 1939-1944 roku, kiedy to Warszawa była pod okupacją. Audytorium mogło usłyszeć nagrane opowiadanie starszej Pani, która przeżyła tamten okres grozy. Przyznała, że kolacja była bardzo uboga, zrobiona z tego, co udało się kupić – nie było nawet przyozdobionej choinki. Artyści po chwili zadumy nie zapomnieli przypomnieć o tradycyjnym Kevinie, którego urywek publiczność mogła obejrzeć. Nie zapomniano również upamiętnić zmarłych już pracowników KUL – o. prof. Leona Dyczewskiego – założyciela kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz dr Marka Gędka, w tle śpiewając poruszającą „Kolędę dla nieobecnych”.

Następnie ks. dr Marek Pytko przeczytał fragment Ewangelii wg. św. Łukasza, która tradycyjnie czytana jest przed wieczerzą wigilijną. Po odbytej modlitwie wszyscy zebrali się, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne. Nie zabrakło poczęstunku, który przygotowali studenci.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *