Czy media publiczne są potrzebne? – spotkanie z Juliuszem Braunem

Na KUL gościł dziś dr. Juliusz Braun, dziennikarz, polityk, były prezes zarządu Telewizji Polskiej i autor nowo wydanej książki, „Rynek i katedra”. Media publiczne są potrzebne – mówi Braun i dodaje: Nie ma mowy, żeby coś przywrócić tylko należy to zbudować na nowo.

W czwartek 21 listopada o godzinie 14.10 miało miejsce spotkanie z dr. Juliuszem Braunem, gościem zaproszonym na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Krótkim wprowadzeniem otworzyła je pani dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania, dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL.

W pierwszej części dziennikarz skupił się na przedstawieniu odpowiedzi na pytanie przewodnie wydarzenia – Czy media publiczne faktycznie są jeszcze potrzebne? Na podstawie danych w Wielkiej Brytanii okazało się, że najwięcej osób ogląda telewizję, ale zaraz po tym pojawia się korzystanie z Internetu. Radio i gazeta mają już niewielki zasięg. Stwierdził, że w europejskim kręgu kulturowym uznaje się, że media publiczne są potrzebne, nie ma mowy, żeby coś przywrócić tylko należy to zbudować na nowo, a czy to się uda – na to pytanie z kolei nie zna odpowiedzi. Nikt z nas nie zna.

Kolejnym elementem spotkania była debata, którą poprowadził ks. dr Rafał Pastwa. W rozmowie z dr. Juliuszem Braunem padało mnóstwo różnych pytań, wśród nich te najbliższe studentom i ich przyszłości. Warto być przyzwoitym i na dłuższą metę to się sprawdza. Dla przyszłych dziennikarzy istotne jest to, że wyraźnie istotne jest zaufanie do profesjonalnego dziennikarstwa, spada zaufanie do mediów społecznościowych, które wypełnione są fake news’em.

Musi się wyróżniać rzetelnością i wysoką jakością w szerokim rozumieniu słowa jakość. Jeśli mówimy o filmie, serialu albo wiadomościach, ta wysoka jakość jest to także uczciwe przekazanie tego co się wydarzyło, ale i wyjaśnienie dlaczego się mogło wydarzyć. – mówi o rolach, jakie powinna przyjąć telewizja publiczna. Samo spotkanie z taką osobistością okazało się dla studentów przyjemnym doświadczeniem, a także wyciągnięciem nowych wniosków; dało mi nowy pogląd na sytuacje TVP, o której jest teraz bardzo głośno, że jednak jest to telewizja bardzo stronnicza. Teraz inaczej na to spojrzałam. – mówi Aleksandra Szymczak, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Na zakończenie, przedstawiciele Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL, którzy byli odpowiedzialni za zorganizowanie spotkania, podziękowali za przybycie byłemu prezesowi Telewizji Polskiej.

Ewelina Mirocha

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zwolenniczka czytania książek. Od zawsze miłośniczka mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *