Media w dobie chaosu

W czwartek 24 maja o godzinie 10:00 rozpoczęło się VII Studenckie Spotkanie Komunikacji, które zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

Jako pierwszy swoją przemowę rozpoczął student I roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – Wojciech Bloch, który poruszył kwestie „Medialnych Wersji Konfliktu w Syrii”. Przedstawił on ów konfliktu w kilku wersjach: wersji Disneyowskiej, wersji dla licealistów, wersji napisów na murach, wersji dla studentów oraz wersji Amerykańskich Rezerw Federalnych.

Kolejną prelegentką była studentka II roku IDIKSu, Anna Karpliuk, która poruszyła kwestie „Wiarygodności Informacji w mediach Ukraińskich”. Na samym początku wytłumaczyła zgromadzonym termin wojny hybrydowej oraz przedstawiła kwestie rozwinięcia się manipulacji oraz propagandy w mediach ukraińskich. Wspomniała również, że media na początku konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą miały bardzo duże problemy z dotarciem do wschodniego rejonu, a szczególnie do sfer bojowych, przez co telewizja często pokazywała sytuację tylko z powoływania sztabu ATO.

Następną kwestią jaka została poruszona podczas VII Studenckich Spotkań Komunikacji była  „Manipulacja dziennikarstwa – czy tylko w filmie”? Mgr Miriam Róża Abbas rozpoczęła swoją wypowiedz od wyjaśnienia terminu manipulacji oraz tego, czym jest manipulacja językiem. Na przykładzie zdjęcia małej dziewczynki położonej koło rysunku swojej mamy wytłumaczyła zgromadzonym osobom jak potężnym obiektem manipulacji jest fotografia. Zwróciła również uwagę na bezkrytyczność odbiorców mediów, które zawężają pozytywne pole widzenia prawdziwych informacji. Podkreśliła, iż odbiorcy dzisiejszych mediów nie powinni ograniczać się od oglądania tylko jednej stacji telewizyjnej lecz powinni posłuchać każdej ze stron.

Z powodu wyjazdu na konferencję do Warszawy, na spotkaniu nie mógł pojawić się kolejny z prelegentów – dr hab. Robert Szwed, ale nie pokrzyżowało to polanów organizatorom wydarzenia, ponieważ studenci działający w Passion Tv przygotowali nagranie, gdzie dr hab. Robert Szwed przybliżył problem „Fake news jako broń”. Prelegent podkreślił, iż fake newsy nie są czymś nowym, bo już w XVIII wieku Benjamin Franklin opublikował oświadczenie, które okazało się właśnie face newsem. Poruszył również takie kwestie jak: dlaczego my jako odbiorcy kupujemy takie informacje, kiedy face news okazuje się prawdą, nowy ekosystem medialny, co jest powołaniem fake newsów oraz jakie są prawdziwe zagrożenia z nimi związane. Na koniec swojego wystąpienia podał przykład fake newsa, kiedy podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych pojawiła się informacja, iż Papież Franciszek popiera Donalda Trumpa.

Gościem specjalnym był Piotr Wolski – Attaché Prasowy Biura Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce, który na samym początku przytoczył stereotypy i fałszywe informacje związane z Unią Europejską, jak i zapoznał nas, czym jest Parlament Europejski oraz jakie kanały komunikacji stosuje. Następnie przeszedł do kwestii fake newsów w PE. Przedstawił jak poznać, kiedy informacja jest fałszywa i podkreślił, że najważniejsze jest zachować zdrowy rozsądek oraz sprawdzać źródła z jakich pochodzą informacje.

Spotkanie zakończyło się konferencją prasową, gdzie uczestnicy mogli zadać pytania prelegentom oraz zrobieniem pamiątkowego zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.