„Rodzice porządni, a on żużlowiec”

Książka „Pół Wieku Na Czarno” zabiera nas za kulisy życia i pracy byłego żużlowca, a obecnie trenera reprezentacji Polski, Marka Cieślaka, który wprowadził naszą kadrę do grona najsilniejszych drużyn świata. Dzieło powstało we współpracy z cenionym dziennikarzem sportowym, Wojciechem Koerberem.

Polacy z brązowymi medalami turnieju Speedway of Nations
Źródło: przegladsportowy.pl

Emocje, mnogość postaci, anegdoty, ludzkie tragedie oraz liczne wspomnienia trenera Marka Cieślak zostały zebrane w jednym miejscu i opisane w sposób prosty, lecz z charakterystycznym dla naszego bohatera temperamentem. Książka odkrywa liczne afery z perspektywy trenera, który nie unika wyrażenia swojego zdania na temat chociażby słynnego w środowisku żużlowym skandalu obyczajowego po finale Nice 1 Ligi Żużlowej w 2015 roku z alkoholem w tle. Wówczas siedemdziesięcioletni Cieślak był jednym z niechlubnych „bohaterów”. W biografii nie zabrakło również wielu spostrzeżeń dotyczących żużla. Warty podkreślenia jest sposób, w jaki legenda pokazuje różnice w sporcie, nastające wraz z przemianami gospodarczymi w Polsce. Kluby przeszły z rąk zakładów pracy do lokalnych biznesmenów, co jak się później okazywało – nie zawsze było receptą na sukces. Niemniej jednak, sytuacja ta pozwoliła wprowadzić większy profesjonalizm w dyscyplinie, a sportowcom bardziej godnie zarabiać. W książce nie brakuje też dramatycznych wątków dotyczących czarnej strony żużla, takich jak upadki, złamane kariery, wypadki śmiertelne czy kalectwa. Trener w kilku miejscach przypomina przywołuje zmarłych kolegów z toru, m.in.: Bronisława Idzikowskiego czy Petera Cravena, będącego wielkim talentem brytyjskiego żużla. Ich historie szczególnie mocno zapadają w pamięć i uświadamiają, że ten sport to nie tylko piękne wyścigi, ale i ludzkie tragedie.

Marek Cieślak z medalami
Źródło: przegladsportowy.pl

Biografia „Pół Wieku Na Czarno” ukazuje nam głównego bohatera na wielu płaszczyznach. Opowiada wiele zabawnych sytuacji z życia trenera, ale jednocześnie potrafi wbić w fotel, ukazując ciemną stronę tego pasjonującego sportu. Książka ta, to nie tylko historia wspaniałego zawodnika i szkoleniowca, ale również żużlowa encyklopedia, kreująca blaski i cienie tego wspaniałego sportu.

Sebastian Czobot

Student III roku dziennikarstwa. Moją pasją jest sport, a od sezonu 2020 jestem kibicowskim ambasadorem PGE Ekstraligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.