Włoskimi drogami – wyścig Mille Miglia Storica

  W dniach 15-18 maja, we Włoszech, odbędzie się kolejna edycja historycznego wyścigu zabytkowych samochodów. Dla fanów motoryzacji jest to ważne wydarzenie, w którym wezmą udział marki samochodów tj.: Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Mercedes, Aston Martin, BMW. W tym roku do wyścigu dołączy polska załoga.

Początek MM zaczął się 1926 roku i trwał do 1957. Założycielami było Franco Mazzotti i Aymo Maggi. Powodem przerwania wyścigu stały się niespodziewane dwa śmiertelne wypadki, jednak w 1977 postanowiono wznowić zawody dla właścicieli sportowych klasyków, które zostały wyprodukowane przed 1957. Lombardia i Toskania to drogi, którymi można podziwiać na co dzień niespotykane samochody sportowe. Największy zdobyty triumf przypadł włoskiemu kierowcy wyścigowemu, Clemente Biondetti.

W tym roku na włoskich drogach zobaczymy polską załogę, która ruszy w wyścigu modelem Astona Martina DB2. Kierowcą będzie Krzysztof Weka wraz z żoną Dorotą. Start rozpocznie się w miejscowości Brescii, będąc zarazem metą, ponieważ zawodnicy będą musieli zrobić kółko, przejeżdżając przez miasta, a następnie kończąc wyścig tam, gdzie rozpoczął się. Uczestnicy będą przejeżdżać przez Asyż, Urbino, Perugia, gdyż ich metą tego dnia jest Rzym. Następnie udadzą się na północ, aby dotrzeć do Bolonii. Trasa przejazdu została podzielona na odcinki w taki sposób, by zachować odpowiedni czas jazdy.

Wyścig Mille Miglia miał swój wydźwięk w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w latach 1953-1957. Seria ta była jedną z najważniejszych wyścigów, obok F1.

Wiktoria Strawa

Interesuje się fotografią motoryzacyjną. Jestem fanką klasycznych aut, muzyki filmowej jak i kawałków z lat 70 i 80. W wolnych chwilach piszę opowiadania i wiersze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.