500 lat tradycji Andrzeja

Z pewnością każdy z nas zna jakiegoś Andrzeja, a to najwyższy czas, by złożyć mu najlepsze życzenia. Dziś 30 listopada, czyli popularne Andrzejki.

Niewiele osób wie, że dzień ten w Polsce to święto nieruchome i co roku możemy spodziewać się, że nadejdzie w nocy z 29 na 30 listopada – czyli w wigilię imienin Andrzeja. Tegoroczne Andrzejki przypadają w weekend, co daje możliwość do bardziej hucznego świętowania imienin każdego Andrzeja i warto w ten wieczór zatracić się w zabawie, ponieważ to ostatnia okazja tego roku przed rozpoczynającym się Adwentem.

Jak długo?

500 lat – to już długi kawałek czasu- bo właśnie tyle trwa w Polsce andrzejkowa tradycja. Dziś wróżby mają charakter jedynie rozrywkowy, jednak kiedyś wierzono, że tego dnia przepowiedziany zostanie los przyszłej mężatki, czyli kiedy wyjdzie za mąż, kogo poślubi a nawet gdzie spotka swojego wybranka. 500 lat później jest to już przestarzałe podejście do życia i przyszłości u większości ludzkiej populacji

Każdy z ogromną łatwością może znaleźć kilkanaście wróżb andrzejkowych, jednak te najbardziej znane, bez których nie wyobrażamy sobie tego wieczoru to m.in.: przelewanie wosku przez „ucho” od klucza, ciasteczko z wróżbą czy przekuwanie szpilką kartki od zewnętrznej strony by na wewnętrznej zobaczyć imię przyszłego męża bądź żony.

Niemniej jednak jest to okazja do świetnej zabawy i mile spędzonego czasu najczęściej w gronie znajomych i przyjaciół. A kto wie, może komuś wróżba się spełni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.