Uwięziona kobieta

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły znaczące zmiany społeczne i kulturowe. Realia, w których żyjemy dzisiaj, diametralnie różnią się od tych panujących chociażby w ostatniej dekadzie XX wieku. Pomimo postępu i licznym zmianom społecznym wciąż ulegamy nieaktualnym schematom i stereotypom. To zjawisko dotyczy w dużej mierze świata kobiet.

Jaka powinna być idealna żona? Co wypada, a co nie? Czemu we współczesnych czasach tak wiele kobiet wciąż podporządkowuje się starym i nieaktualnym zasadom? Perfekcja, praca ponad normę, stała mobilność i szeroki uśmiech przed sąsiadami. W imię czego lub kogo? Te zjawiska bardzo trafnie opisuje w swojej książce „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalia de Barbaro. Wskazuje, że te mechanizmy, tj. grzeczność i potulność wynikają ze schematów, które są nieaktualne i bardzo zgubne. Psycholożka zwraca uwagę na problem podporządkowywania się tym normom. Taka kobieta z czasem wpada w trans, jest zmęczona i zniesmaczona życiem. Brak czasu dla siebie i możliwości rozwoju ostatecznie są dla niej siłą niszczącą. Natalia de Barbaro widzi jednak szansę na wyzwolenie kobiet, które uległy schematom. Wskazuje, że aby odnaleźć siebie oraz swój wewnętrzny, prawdziwy głos, należy wsłuchać się w swoje wnętrze. Trzeba posłuchać swojego ciała, jego potrzeb, a następnie je spełniać. Należy być dla siebie serdecznym, działać w zgodzie ze sobą i wybierać to, co dla nas dobre. Trzeba nauczyć się stawiania jasno swoich granic i potrzeb.

„Czuła przewodniczka” to nie tylko remedium na odnalezienie szczęścia; to apel – zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Żyjmy według swoich zasad, kierując się naszym wewnętrznym głosem. Nie pozwólmy, aby ograniczały nas powinności. Szczęście dla każdego może przybierać inny kształt, dlatego nie oceniajmy cudzych decyzji, czyjegoś życia. Nie marnujmy czasu i energii na to, na co nie mamy wpływu. Życie mamy tylko jedno.

pixabay.com

Aleksandra Wieczorek

Studentka drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej, pasjonatka literatury, miłośniczka dobrej kuchni, uwielbiająca podróże oraz podejmowanie nowych wyzwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *