„Czas Na Las” – projekt fundacji Aeris Futuro

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to impreza o charakterze proekologicznym i zwiększająca świadomość ludzi o zmianach klimatycznych i dbania o środowisko. W tym dniu organizowane są imprezy plenerowe o tematyce ekologii czy wspólne sadzenie drzew. Trzeba pamiętać, by o matkę Ziemię dbać nie tylko od święta.

Krótko o historii

Flaga Międzynarodowego Dnia Ziemi
Flaga Międzynarodowego Dnia Ziemi, źródło; https://en.wikipedia.org/wiki/File:Earth_Day_Flag.png

Początkowo datę Międzynarodowego Dnia Ziemi ustalono na równonoc wiosenną – 21 marca. Wiąże się to z wierzeniami starożytnych kultur, że tego dnia wszystko budzi się do życia. Obecnie podkreśla się, że równonoc jest czasem, gdy wszyscy ludzie mogą się zjednoczyć i dbać o wspólne dobro, którym jest matka Ziemia. Inicjatorem  święta był John McConnell na konferencji UNESCO w 1969 roku. Trzy lata później podpisano proklamację o obchodzeniu tego dnia przez Narody Zjednoczone, jednak w 2009 roku ONZ zmieniło datę na 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Co możemy zrobić, by pomóc planecie?

Schemat zamówienia
Schemat zamówienia, źródło; eko.answear.com.

Wiele fundacji i firm zakłada projekty, by pomóc środowisku. Kupując ich produkty wspieramy ochronę zagrożonych gatunków, przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji plastiku, sadzimy drzewa. Jedną z takich fundacji jest Aeris Futuro. Nawet 95% ubrań nadaje się do powtórnego użycia czy przetworzenia. Przekaż nam swoją niepotrzebną odzież, nadamy jej drugie życie i wspólnie wesprzemy Fundację Aeris Futuro i jej projekt Czas Na Las, którego celem jest sadzenie drzew na terenie całego kraju. Każdy kilogram ma znaczenie! – z taką informacją spotykamy się po wejściu na stronę eko.answear.com. Projekt polega na zakupieniu specjalnej torby, którą wypełniamy używaną odzieżą i przekazujemy paczki kurierowi. Ubrania zostaną wykorzystane na trzy sposoby – recykling tekstyliów na ściereczki lub papier, sprzedaż ubrań w krajach mniej zamożnych i przeznaczenie środków na fundację oraz wykorzystanie odzieży nieużywanej do produkcji biopaliwa czy materiałów izolacyjnych. Projekt jest darmowy i nie wymaga od nas wiele czasu. Wystarczy zamówić worek, wypełnić odzieżą i nadać kurierowi. Również platforma PlantPur podjęła się projektowi polegającemu na sadzeniu drzew. Jest to sklep internetowy, gdzie można zakupić materace przyjazne środowisku. Firma wprowadziła pomysł, polegający na przekazaniu części środków z zakupu materaca na sadzenie drzewek z certyfikatem nadleśnictwa polskiego.

Dlaczego warto sadzić drzewa?

Nie tylko produkują tlen, który jest potrzebny każdemu żyjącemu organizmowi. Oczyszczają powietrze z pyłów i gazów emitowanych do atmosfery z kominów. Fińscy naukowcy oszacowali, że hektar lasu sosnowego pochłania roczną produkcję spalin w ciągu dnia. Drzewa magazynują jeden z najważniejszych zasobów – wodę. Zapobiega to powodziom i wysuszaniu gleby. Transpiracja wody przyczynia się do zmniejszenia globalnego ocieplenia. Dzienne schładzanie transpiracyjne jednego drzewa jest równe pracy około czterech klimatyzatorów. 

Edyta Skrzypczak

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Skończyłam szkołę średnią jako architekt krajobrazu. Kocham czytać książki, rysować, słuchać muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *