Dziennikarz, czyli kto?

Przygotowanie konkretnego tematu, to jak studia na Dziennikarstwie. Najpierw musisz poczytać trochę książek, zdobyć wiedzę, by później móc z tego zaczerpnąć 10% i znaleźć to w swoim materiale.”

                                                                                                                                                           Wojciech Bojanowski

Ogólnopolska Konferencja Mediów Studenckich w Poznaniu zgromadziła w murach Uniwersytetu Adama Mickiewicza, wielu studentów i pasjonatów dziennikarstwa. Nasze studentki, które reprezentowały redakcję „Coś Nowego” i agendę „Passion TV”, mogły przez dwa dni poznać tajniki dziennikarstwa „od kuchni”.

W pierwszym dniu konferencji odbył się wykład pt. „Dziennikarz, czyli kto?”, poprowadzony przez prof. UAM dr hab. Dorotę Piontek. Uczestnicy dowiedzieli się o aspektach: formalno- prawnym, normatywnym i praktycznym, jakie płyną z bycia dziennikarzem. „Studenci dziennikarstwa muszą wyznaczyć sobie cel, do którego osiągnięcia chcą dążyć. Przemyśleć te wszystkie zadania, jakie dziennikarz ma do zrealizowania.” Dowiedzieliśmy się, że w dzisiejszym świecie stoją przed dziennikarzem liczne wyzwania, m.in.: polityzacja mediów, zmiana technologiczna i konwergencja mediów czy tzw. dziennikarstwo obywatelskie. „Prawdziwy dziennikarz zaczyna się tam, gdzie dziennikarz obywatelski kończy swoją pracę.”

Odbył się również panel eksperci z udziałem dziennikarzy mediów ogólnopolskich. Udział w nim wzięli: Wojciech Bojanowski (TVN), Małgorzata Mielcarek (TVN24), Marcin Kubat (RadioZet) oraz Dagmara Prystacka (Volkswagen Polska). Profesjonaliści w dwugodzinnej debacie opowiedzieli o początkach swojej kariery i trudnościach, jakie na swojej drodze napotykali. Wojciech Bojanowski zaznaczył ważną rzecz, że „idąc na studia, dostaliśmy prezent na 5 lat życia, gdzie możemy spróbować na sucho (przyp. dziennikarstwa), nie mając w głowie świadomości, że musimy zarobić na rodzinę.” Nie zabrakło również cennych wskazówek, jak radzić sobie w zawodzie oraz co robić, by nigdy się nie poddawać, nawet jeśli mamy chwilę zwątpienia. Powinniśmy zawsze pamiętać o technice i wiedzy, jaką posiadamy, dołączając do tego osobowość człowieka. Małgorzata Mielcarek zauważyła słusznie, że „w dziennikarstwie, osadzamy się w jednym miejscu; uzasadniająca jest adrenalina – w newsach nie wiemy kiedy i gdzie trafimy. Musimy posiadać umiejętność odpowiedzialności.” Główne przesłanie, jakie wybrzmiało na koniec tego panelu to: EKSPERYMENTUJ!  „Dla mnie jako studentki, wielkim odczuciem były rozmowy ze znanymi ludźmi. Dziś poradziłabym sobie, by eksperymentować. Nie starajmy się być dziennikarzami, którymi chcielibyśmy kiedyś być. Bądźmy po prostu studentami.” – podkreśliła Małgorzata Mielcarek.

Wieczorem, uczestnicy OKMS mogli obejrzeć zmagania studentów UAM w Familiadzie – zabawie zorganizowanej przez samych studentów w ramach pierwszego dnia wiosny.

Drugi dzień konferencji poświęcony był panelom studenckim: studenckiej prasie drukowanej, telewizji akademickiej, studenckiej rozgłośni radiowej. Nasze redakcyjne koleżanki zaprezentowały
„Coś Nowego”, opierając się na temacie „Czy redakcja na KULu może być obiektywna?”. Uczestnicy dodatkowo mogli podyskutować, czy drukowanie prasy akademickiej jest w dzisiejszych czasach potrzebne. Poznaliśmy również agendy, które działają przy Uniwersytecie Jagiellońskim czy wspomnianym już wcześniej Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Każde z nas mogło wymienić się doświadczeniami i swoimi spostrzeżeniami. 

Jak podkreślił Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, prof. UAM dr hab. Andrzej Stelmach, „Mam nadzieję, że to nie ostatnia edycja tej konferencji. Mam nadzieję, że za rok znowu się spotkamy.”

Były to dwa intensywne dni, ale mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, pozwoli nam na rozwój naszych redakcji i doskonalenie się w przyszłym zawodzie.

Klaudia Bzducha

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Czynnie zaangażowana w Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Wydziałowy Samorząd Studentów WNS KUL. Ambitna i zawsze chętna do pomocy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.