„Mediateka naukowa”

„Służyć przyszłości człowieka” to projekt KUL dofinansowany w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. W rozmowie z kierownikiem projektu, dr Joanną Sosnowską oraz wykonawcą projektu, redaktorem Marcinem Superczyńskim, dr Wojciech Wciseł przedstawili swój pomysł na projekt.

Wojciech Wciseł: Czym jest program „Społeczna odpowiedzialność nauki”?  

Joanna Sosnowska: „Społeczna odpowiedzialność nauki” to program Ministra Edukacji i Nauki, którego celem jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa. Program pozwala pokazać osobom spoza środowiska akademickiego czym zajmują się naukowcy oraz jaką wartość mają wyniki badań. Właśnie dlatego w Centrum Medialnym KUL oraz Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania powstał pomysł projektu ,,Mediateki naukowej”.

WW: ,,Mediateka” brzmi jak biblioteka…

J.S.: Tak, to dobra intuicja. Celem naszego projektu jest stworzenie ,,Mediateki naukowej” (,,Audioteki naukowej” i ,,Videoteki naukowej” – przyp. red.) prezentującej osiągnięcia naukowe, pracę naukowców i badań naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz innych uczelni Lublina. Popularyzacja osiągnięć naukowych oraz nauki, połączona będzie z przedstawieniem społecznej użyteczności nauki. Projekt skierowany jest do młodych ludzi (studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych), którzy być może w przyszłości będą chcieli wybrać misję pracy naukowej.  Materiały będą zakończone zadaniem badawczym, zagadką naukową, tematem do debaty naukowej – jako inspiracja do dalszego promowania i wykorzystywania zrealizowanych programów.

Marcin Superczyński: Będzie to zatem biblioteka z materiałami w wersji audio i wideo, które będzie można „wypożyczać”, czyli oglądać lub słuchać ze strony Centrum Medialnego KUL (https://cm.kul.pl – przyp. red.). ,,Mediateka” będzie dostępna od wakacji tego roku i sukcesywnie uzupełniana kolejnymi materiałami. W sumie ma powstać 40 materiałów ,,Audioteki” i 40 materiałów ,,Videoteki”.

W.W.: Skąd taki pomysł?

Joanna Sosnowska: Połączyliśmy doświadczenia zawodowe, potencjał centrum Medialnego KUL oraz Instytutu, ale także doświadczenie pandemii, która uświadomiła wszystkim, że materiały audiowizualne zyskują na znaczeniu. ,,Mediateka naukowa” będzie dostępna dla każdego oraz zawsze, niezależnie od tego czy będzie oglądał i słuchał materiałów we własnym domu jak również podczas zajęć szkolnych.

Marcin Superczyński: Zapleczem technicznym oraz zawodowym realizacji projektu jest rozwijające się Centrum Medialne KUL. ,,Audioteka” i ,,Videoteka” naukowa będą realizowane przez zespół Uniwersyteckiej Telewizji i Uniwersyteckiego Radia KUL  (http://cm.kul.pl/o-nas/zespol/ – przyp. red.), którego pracownicy są równocześnie kadrą naukową i dydaktyczną Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

W.W.: Odbiorcami materiałów są tylko uczniowie?

Joanna Sosnowska: Nie, zapraszamy wszystkich chętnych do „wypożyczania” naszych odcinków mediateki J. Odbiorcą jest każdy zainteresowany rozwojem nauki, działalnością lubelskich ośrodków badawczych. Projekt ma pokazać również jak tworzyć naukę by służyła człowiekowi, sprzyjała jego rozwojowi. Jaką nauka ma wartość dla ludzkości i kim jest naukowiec. Jak tworzy się, ale także komercjalizuje wiedzę dla dobra człowieka. 
Marcin Superczyński: Bardzo chcemy, żeby młodzi ludzie, głównie ze szkół średnich, ale też studenci, którzy szukają swojej przyszłej drogi mogli zainspirować się drogą zawodową naszych naukowców i być może w przyszłości wybrali ścieżkę kariery naukowej. Pokazujemy społeczną odpowiedzialność nauki, jej wartość dla społeczeństwa. Naukowcy pokazują, że praca to ich pasja.

W.W.: Jak wygląda praca nad mediateką?

Joanna Sosnowska: Pandemia trochę pokrzyżowała nam plany, ale od kilku miesięcy pracujemy bardzo intensywnie. Odcinki nagrywane są w laboratoriach, pracowniach, salach wykładowych, ale też w studium radiowym i telewizyjnym Centrum Medialnego KUL. Odwiedziliśmy laboratoria biotechnologii KUL, pracownię mechaniczną Politechniki Lubelskiej czy salę teatralną na naszej uczelni. Rozpiętość tematyczna jest bardzo szeroka od badań biologicznych przez politologię czy pedagogikę specjalną.
Marcin Superczyński: Przy nagraniach w roli prezenterów radiowych i telewizyjnych oraz lektorów i reporterów wzięli udział studenci z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. To część zadań praktycznych jakie są realizowane na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Po wakacjach wracamy do pracy.

W.W.: Dziękuje za rozmowę.

Joanna Sosnowska – kierownik projektu, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, Redaktor Naczelna Telewizji Uniwersyteckiej KUL

Marcin Superczyński – wykonawca projektu, asystent w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, Redaktor Naczelny Uniwersyteckiego Radia KUL

Aleksandra Szymczak

Studentka III roku Dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *