Debata w dobie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy jest jednym z najważniejszym tematów ostatnich tygodni. Dyskusje prowadzone są w wielu środowiskach; najostrzejsze tworzą się miedzy osobami, dla których prawa człowieka są fundamentalną wartością, a obrońcami granic państwowych. Dlatego z inicjatywą debaty wyszli członkowie Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL. „Chcemy, jako studenci dziennikarstwa, ale także obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zastanowić się, jak kryzys uchodźcy wpływa na postrzeganie drugiego człowieka i w jaki sposób możemy pomóc tym ludziom” – mówiła Julia Dudzińska, prezes KNSD KUL.

27 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, odbyła się bardzo ważna i wyjątkowa debata ,,Społeczne i medialne wyzwania w związku z kryzysem humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej”, zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. W spotkaniu wzięli udział pracownicy oraz studenci KUL; moderatorami byli Julia Dudzińska, prezes Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL i ks. dr Rafał Pastwa, koordynator KNSD KUL.

Wśród specjalnie zaproszonych na to wydarzenie gości znaleźli się Iryna Kozak – Balaniuk, doktor nauk prawnych, asystent w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej KUL; Lida Khamzatova, Czeczenka i uchodźczyni mieszkająca w Lublinie i Jacek Wnuk, redaktor programowy i dziennikarz „Nowego Radia”. Debata rozpoczęła się słowem wstępu ks. dr Rafała Pastwy oraz Julii Dudzińskiej. Następnie zaproszeni goście odpowiadali na pytania przygotowane przez moderatorów spotkania.

Jako pierwsza głos zabrała Iryna Kozak-Balaniuk, doktor nauk prawnych. W swojej wypowiedzi przedstawiła fakty na temat obecnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie obecnie znajdują się uchodźcy m.in. z Afganistanu, Syrii, Iraku, Jemenu i Czeczenii. Próby nielegalnego przekroczenia granicy przez uchodźców mają miejsce od połowy 2020 roku i są spowodowane pandemią COVID-19, która doprowadziła do zawieszenie granicznych przejść samochodowych i kolejowych; w tej sytuacji uchodźcy pozostali bez żadnych możliwości migracji. Dr Iryna Kozak-Balaniuk opowiedziała, w jaki sposób uchodźcy starają się o azyl i jak wygląda umieszczanie ich w specjalnych ośrodkach. Podkreśliła, że uchodźcy, którzy składają wniosek o ochronę w pierwszym bezpiecznym państwie powinny ją bezwarunkowo otrzymać i wyjaśniła, dlaczego odesłanie cudzoziemca, który nielegalnie przekroczył granicę jest naruszeniem konwencji genewskiej i w jaki sposób polskie służby ją obchodzą. Według dr Iryny Kozak-Balaniuk obecna sytuacja wymknęła się spod kontroli; w biegu tworzone są nowe ośrodki, które z otwartych przekształcane są w strzeżone. Swoje wystąpienie podsumowała stwierdzeniem, że obecny system panujący w Polsce nie jest w stanie zorganizować przyjęcia tak wielkiej liczby uchodźców.

Jacek Wnuk, redaktor programowy i dziennikarz „Nowego Radia” zwrócił uwagę, że narzucane przez media poglądy są bardzo rozemocjowane. Zderzamy się z deficytem informacyjnym – informacje pojawiające się w mediach są nierzetelne. Dochodzi do upolitycznienia problemu wywołanego sztucznie przez politykę Rosji i Białorusi. Redaktor zaznaczył, że uchodźcy ,,to nie jest jakaś masa, to są ludzie i ich historie”. Zachęcał również do wsparcia organizacji wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom na granicy.

Pierwszą część debaty zakończyła Lida Khamzatova, Czeczenka i uchodźczyni, która ze wzruszeniem podzieliła się swoją historią. W Lublinie mieszka od 2005 roku, a ucieczka z kraju ogarniętego wojną była dla niej i dla jej dzieci traumatycznym przeżyciem. Znalezienie się w obcym kraju, nie znając ani języka, ani kultury było dla niej dramatem. Jak stwierdziła ,,dla uchodźcy, który ucieka ze swojego kraju, żeby uratować swoją rodzinę nie dociera to, czy może przejść przez granicę czy nie może. Uchodźca będzie robił wszystko, żeby przeżyć”. Na końcu pani Lida Khamzatova zwróciła się do polityków, prosząc ,,żeby dać im (uchodźcom – przyp.red.) szansę”.

Na koniec debaty został wygospodarowany czas, w którym publiczność mogła zadawać nurtujące ich pytania w związku z wydarzeniami na granicy. Dzięki temu obecni na debacie mogli dowiedzieć się jak w tej sytuacji działają wolontariusze, co to jest Frontex i w jaki sposób funkcjonuje oraz dlaczego Polska nie korzysta z pomocy Unii Europejskiej.

Fot. Wiktoria Strawa

Paulina Berini

Studiuję Dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL. Skończyłam szkołę muzyczną w klasie akordeonu, śpiewam i interesuję się współczesną historią Polski. Jestem osobą otwartą, która uwielbia współpracę z ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.