Pod skórą kinematografii – najciekawsze i najbardziej znane tatuaże filmowe

Pierwsze wzmianki o tatuażach można znaleźć już w 2000 r. p.n.e. Dzisiaj są nieodłącznym elementem kultury i sposobem na wyrażenie siebie. Nic więc dziwnego, że wielu reżyserów próbuje za pomocą tej sztuki uatrakcyjnić swoje dzieła. Przyjrzyjmy się najciekawszym tatuażom filmowym.

Klub i rodzina

Synach Anarchii oprócz klimatu surowej i brutalnej Ameryki, pogrążonej w bezprawiu, wyraźnie przedstawione są wartości. Główny bohater Jackson Teller ponad wszystko stawia swój klub motocyklowy i rodzinę. Serial mocno zarysowuje ideały, którymi kieruje się protagonista. Żeby jeszcze bardziej pokazać jego przywiązanie i lojalność do klubu, reżyser postanowił umieścić na jego plecach tatuaż przedstawiający herb gangu. Prawdopodobnie dzięki temu zabiegowi, „kosiarz” Synów Anarchii stał się rozpoznawalny na pierwszy rzut oka i na stałe zadomowił się w kulturze popularnej.

Sons of Anarchy
źródło: quiteirregular.wordpress.com/2013/11/06/something-rotten-in-the-state-of-samcro-hamlet-and-sons-of-anarchy/

Mroczny znak

Wszyscy fani Harry’ego Pottera znają ten znak. Wiele osób swoją fascynację światem J. K. Rowling wyraża tatuażami. W rankingu popularności zwycięża mroczny znak, posiadany w filmie przez śmierciożerców. „Tatuaż” był wypalany przez Voldemorta (głównego antagonistę) na przedramieniu osoby, która chciała zostać jego wyznawcą. Znak sam w sobie był używany też w sytuacji gdzie śmierciożerca wyczarowywał go na niebie, gdy kogoś zamordował. Mimo to, przywilejem posiadania znaku nie mogli  pochwalić się wszyscy wyznawcy Czarnego Pana. Wielu z nich mogło nazywać się śmierciożercami, jednak tylko najbardziej zaufani podwładni Voldemorta mieli przywilej bycia naznaczonym. Zadaniem znaku było pokazanie lojalności, ale również informowanie. Kiedy Lord Voldemort przykładał różdżkę do swojego znaku, tym samym wysyłał wiadomość do wszystkich swoich popleczników o nakazie natychmiastowego zgromadzenia się przy jego boku. Po upadku Czarnego Pana, „tatuaże”, mimo że straciły na barwie, zostawały na przedramionach byłych śmierciożerców na zawsze.

Harry Potter
źródło: www.harry-potter.net.pl/Mroczny-Znak-i1654.html
źródło: mediazink.com/memento-famous-movie-tattoos/

Pamiętaj o…

Memento (2000) w reżyserii Christophera Nolana jest skomplikowanym i zagmatwanym filmem. Sceny są poprzestawiane, zmieniona jest chronologia ich następowania. Ten zabieg wprowadza w umyśle widza chaos i zmieszanie, nie mniejsze niż w głowie głównego bohatera. Ten bowiem w wyniku wypadku traci pamięć krótkotrwałą. Obarczony przypadłością protagonista poszukuje mordercy swojej żony. Przez zaniki pamięci nieustannie robi notatki, a najważniejsze rzeczy do zapamiętania tatuuje sobie na skórze. Tatuaże stają się więc jednym z najważniejszych elementów filmu, jednocześnie będąc jego znakiem rozpoznawczym.

Tatuaż na wagę wolności

Skazany na śmierć przedstawia historię Michaela, który porzuca doczesne życie na rzecz wydostania z więzienia swojego niesłusznie skazanego na śmierć brata Lincolna. Aby dostać się do więzienia, pozoruje napad na bank. Wcześniej układa plan doskonały i tatuuje sobie cały tors. Pod przypadkową grafiką wytatuowany jest schemat zakładu karnego, dzięki któremu wydostaje się z niego wraz z Lincolnem i innymi więźniami.

źródło: weheartit.com/entry/281501940

Cierpiętnik

W sadze Star Wars, antagoniści (Sithowie) czerpią swoją moc z nienawiści i cierpienia. Przygotowując swojego ucznia, Darth Sidious poddawał go torturom, wyczerpującym treningom i surowym karom za każde akty nieposłuszeństwa lub strachu. Dzięki temu uczynił z niego targaną nienawiścią i siłą ciemnej strony maszynę do zabijania. Aby dopełnić przemiany Maula w bezlitosną broń, jego mistrz naznaczył całe jego ciało tatuażami Sith, które miały w całości zatracić go w ciemnej stronie mocy. Czerwona skóra Dartha Maula w połączeniu z czarnymi tatuażami, oprócz mistycznej funkcji połączenia z ciemną stroną, wzbudzała też strach u jego przeciwników swoim spektakularnym wyglądem.

źródło: www.gram.pl/news/2020/07/27/darth-maul-powraca-do-gwiezdnych-wojen-sith-bedzie-czestym-gosciem-seriali.shtml

Aleksander Wachnicki

Student II roku Dziennikarstwa, dużo czytam, dużo oglądam, w wolnych chwilach próbuje zajmować się sztuką tatuażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.