Grecja Express, czyli zadania, projekty i zdjęcia na wysokości

Zamki, góry, warsztaty fotograficzne i prezentacje – tak wyglądała codzienność sześcioosobowej ekipy Coś Nowego i Passion TV podczas tygodniowych warsztatów w Grecji. Wyjazd do malowniczego regionu Peloponez, odbył się w ramach projektu Erasmus+, a jego celem było zgłębienie tajników fotografii oraz poszerzenie wiedzy na temat technicznych wyzwań, sztuczek i umiejętności wykonywania profesjonalnych zdjęć.

Młodzież z Niemiec, Włoch, Grecji i Polski została zaproszona do projektu „3UN – Unleash – Unchain – Unloose”, realizowanego przez grupę młodych ludzi z Aten. To już trzeci grecki wyjazd, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, organizowany przez opiekuna Coś Nowego, dr. Wojciecha Wcisła.

Skała, krok, mur

Warsztaty trudne, lecz wyjątkowe. Symetria, perspektywa, balans bieli, focus, ISO. To tylko część pojęć, jakie towarzyszyły młodym adeptom dziennikarstwa podczas codziennych spotkań w miejscowości Loutraki, położonej 80 kilometrów na północ od samego serca Grecji, Aten. Mieliśmy możliwość pracować z topowym i uznanym fotografem – Vangelisem Rassiasem, który korzystając ze swojego trzydziestoletniego doświadczenia w zawodzie, prowadził wykłady związane z poprawnym, ale jednocześnie robiącym wrażenie fotografowaniem rzeczywistości. Jeśli jesteś dobrym fotoreporterem, nie możesz być dobry w robieniu zdjęć fashion. Najważniejsze jest to, by przemyśleć każdą klatkę. To czyni zdjęcie wyjątkowym i niepowtarzalnym i niepowtarzalnym. Tylko wtedy fotografia ma głębszy sens. Inaczej jesteście tylko turystami, naciskającymi bezmyślnie spust migawki – mówił podczas warsztatów Rassias.

Skupiliśmy się na plenerach, gdzie naszym zadaniem było zrobić jak najlepsze zdjęcie określonym obiektom. Były nimi słynne greckie zamki. Odwiedziliśmy m.in.: Fylla, Akrokorynt, Palamidii, Dwie Wieże w Mytikas. Nie zabrakło zbiorowej dyskusji na temat naszych zdjęć, uwag i cennych wskazówek, podpowiedzi na przyszłość.

Ekipa Passion TV nie tylko uwieczniła wszystko na zdjęciach, ale również stworzyli wiele ujęć, z których już niebawem powstanie materiał wideo.

Dream, znaczy Marzenie

Był czas na autoprezentacje, integrację i szczegółowy opis agend, by inni uczestnicy mogli bliżej poznać naszą działalność. Opowieści o Coś Nowego i Passion TV wzbudziły w międzynarodowej grupie uczestników zaciekawienie i pozytywne emocje, głównie dzięki prezentacji przez nasze Passion TV materiału z ich wyjazdu i pobytu w Atenach, z maja tego roku, również w ramach Erasmus+.

Przed wyjazdem na zamki, każdy z uczestników musiał opisać jednym słowem lub frazą emocje, jakie towarzyszą mu myśląc o nadchodzącej przygodzie. Uczestnicy projektu wykazali się kreatywnością, co przełożyło się na efektywność pracy podczas całego wyjazdu. Po całodniowych zwiedzaniach i wspinaniach się na szczyty zamkowe, by zrobić to jedno, wyjątkowe zdjęcie, młodzi miłośnicy fotografii zostali poproszeni o to samo – nagraliśmy pojedyncze filmiki, pełne emocji i uśmiechu. Wieczorami słuchaliśmy opowieści o realizacji ciekawych projektów, przez ekspertów z dziedziny fotografii i grafiki. Był też czas na w dyskusję i wymianę doświadczeń.

Szacunek, wartości i akceptacja

Nasza ekipa, tworzyła polski team wspólnie z młodymi z Białegostoku, którzy przygotowali prezentacje na temat uchodźców. Jej głównym przesłaniem była prawda o uchodźcach – ludziach uciekających przed wojną, którzy są tak samo ważni, jak każdy z nas, zasługują na dom, bezpieczeństwo i szacunek. Na wyeliminowanie stereotypów związanych z migrantami pozwoliła gra w dopasowanie do papierowych walizeczek fotografii, które nasuwały się po przeczytaniu krótkich historii w nich zawartych. Nie był to koniec projektu, który skłaniał do refleksji. Mieliśmy okazję poznać Sissy – dziewczynkę, która mimo swojej niepełnosprawności, ułożyła w krótkim czasie interaktywne puzzle – warto dodać, że z polskim akcentem. Całość przedstawiała piękny zamek w Malborku.

Improwizacja

Na zakończenie projektu wzięliśmy aktywny udział w improwizowanym spektaklu, oczywiście w klimacie zamków i historii z nimi związanych. W spektakl zaangażowani byli wszyscy uczestnicy projektu. Warto wspomnieć o ekipie z Włoch, która wcześniej, przed całym przedstawieniem, wystawiła swoje własne, ukazujące w humorystyczny sposób kulturę Italii.

Z całą pewnością cały wyjazd do Grecji i piękno, jakie kryje w sobie Peloponez, zostaną zapamiętane przez nasze agendy na długie lata. Pasja, talent i ciekawość sprawiły, że projekt można zaliczyć do udanych w 100%, a wyniesiona z niego wiedza stanie się fundamentem do dalszej współpracy nie tylko z naszymi aparatami, ale również z otaczającą nas rzeczywistością.

Grafika wyróżniająca: Damian Kowalik, Passion TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *