LGP Wisła: dominacja Polaków w sezonie letnim!

Pierwsze zawody Letniego Grand Prix odbyły się w Wiśle (HS 134) i zostały całkowicie zdominowane przez biało-czerwonych. Na podium dwukrotnie stanęli Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Udany występ zaliczył również Jakub Wolny i Karl Geiger.

Podczas pierwszego sobotniego (tj. 23 lipiec) konkursu, do rywalizacji przystąpiło 11 reprezentantów Polski i tylko Andrzejowi Stękale nie udało się załapać do drugiej serii, po wylądowaniu na 117,5 m. W trzeciej dziesiątce znalazł się na 24. miejscu Tomasz Pilch (113,5; 120,5 m), a tuż przed nim Jan Habdas (112,5; 116,5 m). Na 20 pozycji zmagania ukończył Kacper Juroszek (113,5; 117,5 m). Na 9. miejscu uplasował się Aleksander Zniszczoł (118,5; 123 m). Od 7 do 4 pozycji znaleźli się również biało-czerwoni, kolejno: Paweł Wąsek (128, 117,5 m), Piotr Żyła (126, 119 m), Maciej Kot (115, 124,5 m) oraz Jakub Wolny (129,5; 116 m). Trzecie miejsce wywalczył jedyny Niemiec w pierwszej dziesiątce – Karl Geiger (123,5; 126 m). Drugą pozycję wywalczył Kamil Stoch (124, 120 m), przegrywając z Dawidem Kubackim (123,5; 134,5 m) o 7,1 pkt.

Drugi konkurs w Wiśle

Następnego dnia w Wiśle humory również dopisywały biało-czerwonym. Zajęli oni wszystkie trzy miejsca na podium. Konkurs wygrał Kamil Stoch (132,5; 126,5 m), a tuż za nim uplasował się Dawid Kubacki (131, 128 m). Podium uzupełnił Jakub Wolny (131,5; 130 m). Na pechowym czwartym miejscu znalazł się medalista olimpijski Andreas Wellinger (126,5; 130,5 m) tracąc do podium 0,6 pkt. W porównaniu z pierwszym dniem zawodów, drugiego tylko jeszcze dwóch Polaków znalazło się w pierwszej dziesiątce. Zamykali ją ex aequo Piotr Żyła (125, 123,5 m) oraz Paweł Wąsek (115, 131 m). Jako ostatni biało-czerwony w drugiej dziesiątce na 16. miejscu znalazł się Maciej Kot (118,5; 119,5 m).

Aktualnie liderami w klasyfikacji generalnej LGP są ex aequo Kamil Stoch i Dawid Kubacki z dorobkiem punktowym 180. Na trzecim miejscu znajduje się Jakub Wolny, a czwartą pozycję zajmuje Karl Geiger.

Reprezentacja Polski podczas Letniego Grand Prix w Wiśle.
źródło: skijumping.pl/ fot. Tadeusz Mieczyński

Nowy trener i nowy prezes

Letnie Grand Prix jest pierwszym sprawdzianem dla nowego trenera Polaków, Thomasa Thurnbichlera, który zastąpił Michała Dolezala. Również w nowej roli występuje Adam Małysz, który został nowym Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego, po Apoloniuszu Tajnerze.

To dopiero początek…

Wisła jest jednym z pięciu przystanków podczas letnich zmagań. W sierpniu zawody zawitają do francuskiego Courchevel (HS 135), we wrześniu trzy konkursy odbędą się w Rasnovie (HS 97) oraz czwarty konkurs w Hizenbach (HS 90). Zakończenie LGP będzie miało miejsce w niemieckim Klingenthal (HS 140). Dla kibiców przewidziane są konkursy m.in. w mikście oraz w duetach.

Źródło obrazka wyróżniającego: skijumping.pl/ fot. Tadeusz Mieczyński