PŚ w Zakopanem. Polacy na drugim miejscu!

Pomimo trudnych warunków, które spowodowały podmuchy wiatru i gęsto padający śnieg, udało przeprowadzić się konkurs drużynowy. Polacy skaczący jako liderzy wywalczyli podium.  

16 stycznia Puchar Świata zawitał do zimowej stolicy Polski, czyli do Zakopanego. W sobotę mieliśmy okazję kibicować Polakom w konkursie drużynowym. W pierwszej serii wystąpiło dziewięć narodów. Od najniższej sklasyfikowanej: Włochy (F. Cecon, G. Bresadola, D. Moroder, A. Insam), Finlandia (A. Aalto, E. Nousiainen, J. Maatta, N. Kytosaho), Szwajcaria (A. Schuler, S. Hauswirth, D. Peter, G. Deschwanden), Japonia (R. Kobayashi, J. Kobayashi, K. Sato, Y. Sato), Słowenia (C. Prevc, T. Bartol, P. Prevc, A. Lanisek), Austria (M. Hayboeck, J. Hoerl, P. Aschenwald, D. Huber), Niemcy (S. Freund, P. Paschke, K. Geiger, M. Eisenbichler), Norwegia (D.A. Tande, H.E. Granerud, M. Lindvik, R. Johansson), a kolejkę kończyli Polacy (P. Żyła, K. Stoch, A. Stękała, D. Kubacki). Jako pierwszy z Biało-Czerwonych na belce usiadł Piotr Żyła, dzisiejszy jubilat. Skoczył 136 metrów, co uplasowało Polaków na drugim miejscu, tuż za prowadzącą Austrią po skoku Micheala Hayboecka (140,5). Jako drugi skakał Kamil Stoch; dzięki wylądowaniu na 131 metrze, objęliśmy prowadzenie. Następnie na belce zasiadł Andrzej Stękała (137m), który utrzymał prowadzenie. Jako ostatni wystąpił Dawid Kubacki, pieczętując 1. miejsce skokiem na 131 metr. Polacy pierwszą serię ukończyli z łączną sumą 511,6 pkt. Tuż za nimi na drugiej pozycji uplasowała się reprezentacja Austrii ze stratą 21,8 pkt, trzecie miejsce zajęli Norwedzy ze stratą 46,7 pkt. Do drugiej serii nie awansowała tylko reprezentacja Włoch.  

Kamil Stoch
źródło: @PAP/Polska druga w drużynowym konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Wygrali Austriacy. Fot. Grzegorz Momot

Miało być ósme zwycięstwo, ale srebro smakuje równie dobrze!
W serii finałowej nasiliły się podmuchy wiatrów, co nieco utrudniło płynny przebieg konkursu. Znowu jako pierwszy skakał Piotr Żyła (137 m) utrzymując dominacje Biało-Czerwonych. Następnie na belce usiadł Kamil Stoch, który musiał chwilę poczekać na swój skok z powodu silnego wiatru. Ostatecznie udało mu się skoczyć 126,5 m. Na równie kiepskie warunki trafił trzeci z Polaków – Andrzej Stękała (115,5 m) przez co Polacy utracili prowadzenie na rzecz reprezentacji Austrii. Pomimo skoku Kubackiego na 133,5 metr, nie udało się odrobić straty i ostatecznie nasze Orły ukończyły konkurs na 2. miejscu. Stracili do prowadzącej Austrii (991,2 pkt) 8,9 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się Norwegia tracąc 16,4 pkt do liderów. 4. miejsce wywalczyła Słowenia, a piąte Japonia. Ku zaskoczeniu wszystkich, reprezentacja Niemiec znalazła się dopiero na 6. miejscu, a tuż za nimi coraz lepiej skacząca Finlandia. Na ostatniej pozycji znalazła się reprezentacja Szwajcarii.  

Andrzej Stękała
źródło: @polsatnews.pl/ Puchar Świata w Zakopanem. Polacy nie utrzymali prowadzenia. Triumf Austriaków Fot. PAP/ Grzegorz Momot

Liderami w Pucharze Narodów dalej pozostają Polacy. Nam pozostaje cieszyć się z drugiego szczebla. Z okazji urodzin życzymy Piotrkowi Żyle wszystkiego najlepszego i z nadzieją patrzymy na jutrzejszy konkurs indywidualny. 

Katarzyna Stępień

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uwielbiam sport, a w szczególności skoki narciarskie. W wolnych chwilach gram w The Sims i oglądam YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *