MP Zakopane: Ósme zwycięstwo Kamila Stocha!

W tym roku Mistrzostwa Polski w Zakopanem odbyły się przed świętami. W rywalizacji nie brał udziału ubiegłoroczny zwycięzca, Tomasz Pilch. Na Wielkiej Krokwi triumfował Kamil Stoch. Najlepszym skokiem mógł się pochwalić Piotr Żyła.

W rywalizacji kobiet wystartowało siedem zawodniczek. Po pierwszej serii prowadziła Nicole Konderla (117 m). Po błędzie przy wyjściu z progu drugą pozycję ze stratą ok. 14 punktów zajmowała Kinga Rajda (109,5 m). Podium zamykała Kamila Karpiel (97 m).

W drugiej serii rywalizacja o zwycięstwo rozgrywała się między Nicole Kondrelą a Kingą Rajdą. Ostatnie 7. miejsce zajęła Natalia Słowik (77,5 m). Szóstą pozycję wywalczyła Pola Bełtowska (82,5 m), a przed nią znalazła się Joanna Szwab (85 m). Obrończyni tytułu sprzed roku Kamila Karpiel (86,5 m) uplasowała się tuż za podium. 3. miejsce wywalczyła Anna Twardosz (95,5 m), srebro zdobyła Kinga Rajda (111 m). Zwyciężczynią Mistrzostw Polski została Nicole Konderla, skacząc 109,5 metra.

Nicole Konderla
źródło: skijumping.pl

Stoch niekwestionowanie najlepszy

W rywalizacji mężczyzn na Wielkiej Krokwi (HS 140) do rywalizacji przystąpiło czterdziestu czterech skoczków, w tym czterech reprezentantów Kazachstanu. Pierwszą dziesiątkę zamykał Aleksander Zniszczoł (129,5), tuż przed nim uplasował się Dawid Kubacki (133,5). 8. miejsce wyskakał Piotr Żyła, dzięki odległości 130,5 m. Przed nim znalazł się Klemens Murańka (134 m) i Maciej Kot (134,5 m). Na 5. miejscu uplasował się Stefan Hula (135 m). Tuż za podium z możliwością ataku znalazł się Jakub Wolny (136,5 m), tracąc do Andrzeja Stękały (137 m) prawie 1 punkt. Na drugiej pozycji znalazł się Paweł Wąsek, lądując na 137 m. Pierwszego miejsca w serii finałowej bronił Kamil Stoch, który poleciał na 133,5 m. Między pierwszym a drugim miejscem różnica punktowa wynosiła 1,8.

Kropka nad i Stocha

Do finałowej trzydziestki awansowało tylko dwóch Kazachów. Pozostali to Biało-Czerwoni. Pierwszą dziesiątkę zamykał ponownie Aleksander Zniszczoł (123,5 m). Przed nim uplasował się Maciej Kot (126 m). Ósmą lokatę wywalczył Klemens Murańka (128,5 m), a siódmą Stefan Hula (129,5 m). Jakub Wolny ze skokiem na 130 metrów wywalczył 6. miejsce. Blisko podium znalazł się Dawid Kubacki (5.), który osiągnął 132 m. Zaś o nie otarł się Andrzej Stękała ze skokiem na 133,5 m. Brązowym medalistą został Paweł Wąsek (134 m). Najdłuższym skokiem poszczycić się mógł Piotr Żyła. Dzięki 141 m przeskoczył on z 8. miejsca na podium, zdobywając srebro. Bezkonkurencyjnym Mistrzem Polski został Kamil Stoch, który swoje zwycięstwo przypieczętował na 137,5 metrze. Jest to jego ósme zwycięstwo na mistrzostwach kraju.

Turniej Czterech Skoczni

Dzisiejszy konkurs był nie tylko sprawdzianem dla Biało-Czerwonych, ale też pomógł w decyzji trenerowi Michalowi Dolezalowi, których skoczków zabrać na turniej. Do Oberstdorfu na pewno pojedzie Kamil Stoch, Piotr Żyła i Paweł Wąsek. O reszcie składu dowiemy się pewnie na dniach. Zapraszamy do Obersdorfu po świętach, a dokładnie 29 grudnia.

Źródło obrazu wyróżniającego: skijumping.pl/ fot. Tadeusz Mieczyński