Kropka nad sezonem Karla Geigera, podium Stocha i srebro Biało-Czerwonych

Sezon 2020/2021 dobiegł końca. Ostatnia niedziela ze skokami narciarskimi. W Planicy rozegrał się ostatni konkurs, w którym Karl Geiger zgarnął trofeum za turniej Planica Seven. Po zawodach nastąpiło podsumowanie całego sezonu i aż sześć dekoracji, m.in. z Kamilem Stochem na ostatnim stopniu podium.

Niedzielny poranek (tj. 28.03.21) powitał kibiców dwoma konkursami na skoczni Letalnica (HS 240) w Planicy. Pierwszy drużynowy, który z powodu szalejącego wiatru w sobotę został przeniesiony na dzisiaj. Polacy zajęli w nim 6. miejsce. Zwyciężyli Niemcy, druga była reprezentacja Japonii, a trzeci szczebel wywalczyli Austriacy. Zaś w konkursie indywidualnym wystartowało trzydziestu skoczków, w tym sześciu Biało-Czerwonych. W pierwszej serii najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła (226,5 m), plasując się na 16. lokacie. Tuż za nim, na 18. miejscu, znalazł się Dawid Kubacki (219 m), a kolejno za nim Andrzej Stękała (219 m) i Kamil Stoch (216,5 m). W trzeciej dziesiątce Jakub Wolny (212 m) znalazł się na 26. miejscu, a pierwszą serię zamykał Klemens Murańka. Pierwszy okazał się być Ryouyu Kobayashi, dzięki kosmicznemu skokowi na 242. metr. Japończyk został również liderem Planica Seven. Na 2. pozycji uplasował się Karl Geiger (231 m), a tuż za nim – Bor Pavlovcic z rewelacyjnym skokiem na 249,5 m. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud, do drugiej serii przystąpił z 5. miejsca.

źródło: PAP/Grzegorz Momot

Geiger zgarnął wszystko
Serię finałową rozpoczął Klemens Murańka (189 m) i całe zawody ukończył na ostatniej pozycji. 26. miejsce utrzymał Jakub Wolny (216,5 m). Drugą dziesiątkę zamykał Kamil Stoch (206,5 m). Na 18. miejscu sezon zamknął Dawid Kubacki (216 m). Andrzej Stękała zaś, okrzyknięty objawieniem w polskich skokach, pożegnał się  z jego najlepszym jak dotąd sezonem skokiem na 222 metry, co dało mu 15. pozycje. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Piotr Żyła (230,5 m),skończył ostatecznie na wysokim, 13. miejscu. Ze skokiem na 230 metrów na 3. miejsce wskoczył Markus Eisenbichler. Ryoyu Kobayashi (217 m) po dość kiepskim skoku, spadł na 2. pozycje. Zwycięzcą nie tylko konkursu, ale i całego Planica Seven oraz Małej Kryształowej Kuli,  został Karl Geiger (232,5 m). 

Piotr Żyła
źródło: https://berkutschi.com/pl/front/galleries/skispringen-wc-planica-2021-competition-day-3#49


Koniec sezonu – Polacy stanęli na wysokości zadania

Już oficjalnie zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata został Norweg Halvor Egner Granerud, dla którego ten sezon był absolutnie wybitny. Od zawodów w Niżnym Tagile skoczek nie oddał nikomu plastronu lidera. Na 2. miejscu podium stanął Markus Eisenbichler, a 3. miejsce wywalczył Kamil Stoch, który jest m.in. ubiegłorocznym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Nie tylko dla Graneruda ta zima była niezwykle udana – warto tutaj wyróżnić Andrzeja Stękałę. Polak w tym sezonie stanął po raz pierwszy indywidualnie na podium. Dobra forma nie opuściła także Piotra Żyłę, który został indywidualnym najstarszym mistrzem świata na skoczni normalnej! W Pucharze Narodów również mamy powody do dumy. Chociaż Norwegowie zwyciężyli z dużą przewagą, to na 2. miejscu uplasowali się właśnie Biało-Czerwoni. Na 3. miejscu stanęła reprezentacja Niemiec. Wszystkim skoczkom gratulujemy udanego sezonu i cieszymy się, że pomimo pandemii udało się dotrwać do końca. Sezon 2020/2021 w skokach narciarskich oficjalnie stał się dziś piękną, zapisaną na kartach historii, sportową przygodą. 

Katarzyna Stępień

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Uwielbiam sport, a w szczególności skoki narciarskie. W wolnych chwilach gram w The Sims i oglądam YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *