Piłka nożnaSport

AC Milan – SSC Napoli: Zieliński z asystą. W tle kontrowersje

W hicie 18 kolejki Serie A piłkarze Napoli pokonali AC Milan 1:0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił Elif Elmas, do którego piłkę z rzutu rożnego dograł Piotr Zieliński. W doliczonym czasie gry Milan wyrównał stan meczu, jednak bramka została anulowana w kontrowersyjnych okolicznościach.

Obie drużyny od dłuższego czasu zmagały się z kontuzjami. Gospodarze podeszli do spotkania bez kilku kluczowych piłkarzy: Simona Kjaera, Theo Hernandeza, Rafaela Leao, Ante Rebica oraz Davide Calabrii. Wśród podopiecznych Luciano Spallettiego zabrakło Lorenzo Insigne, Victora Osimhena, Mario Rui’ego, Fabiana Ruiza i Kalidou Koulibaly’ego.

Początek spotkania należał do drużyny gości. Już w piątej minucie Piotr Zieliński zanotował asystę, dośrodkowując piłkę w pole karne. Krycie odpuścił Sandro Tonali, dzięki czemu Elif Elmas z łatwością umieścił piłkę w siatce. Milan szukał odpowiedzi, ale brak pomysłu na rozegranie i nieskuteczność Zlatana Ibrahimovica sprawiła, że piłkarze rossonerich do szatni musieli się udać z niekorzystnym rezultatem.

W drugiej połowie meczu to drużyna Milanu próbowała dojść do głosu, ale mozolne konstruowanie akcji i siermiężni skrzydłowi w postaci Juniora Messiasa i Rade Krunica sprawiły, że te czynniki nie były elementem zaskoczenia dla Napoli. Na boiskową sytuację zareagował Stefano Pioli, zdejmując z murawy bezproduktywnego Brahima Diaza oraz Rade Krunica, który, będąc na pozycji skrzydłowego, nie pełnił swojej nominalnej pozycji. Na boisku zameldowali się Alexis Saelmaekers i Olivier Giroud, co dało impuls formacji ofensywnej. Przebieg meczu zmienił się diametralnie i to drużyna rossonerich napierała na bramkę Neopolitańczyków.

W 90 minucie wyrównującą bramkę zdobył Franck Kessie. Radość piłkarzy Milanu nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ po weryfikacji VAR-u, sędzia Davide Massa orzekł, że na pozycji spalonej znalazł się Olivier Giroud. Mimo, że leżał na boisku i nie brał aktywnego udziału w akcji bramkowej. W wyniku zmiany przepisów sędzia uznał, że Francuz absorbował uwagę rywala leżącego przed nim poprzez “machnięcie nogami”!  Ciekawostką jest to, że szef włoskich arbitrów, Gianluca Rocchi zapowiedział, że już niedługo rozmowy głównego arbitra z sędziami wozu VAR będą dostępne dla wszystkich. Wzorem NFL sędziowie Serie A będą się publicznie tłumaczyć ze swoich decyzji, co może być rewolucją w światowej piłce.

fot: BeIN Sports

Podopieczni Luciano Spallettiego po porażce z Atalantą i Empoli wrócili na zwycięski tor. Trzy punkty zdobyte w meczu z Milanem zagwarantowały powrót na pozycję wicelidera tabeli Serie A. Milan złapał lekką zadyszkę, porównując ich obecną grę do początku sezonu. W głównej mierze przyczyniły się do tego problemy kadrowe oraz napięty terminarz.