Tematy społeczneTradycje

Ze wschodu przybyli i dary Panu złożyli

Powitaliśmy Nowy Rok, a bożonarodzeniowy nastrój powoli nas opuszcza, jednak dla chrześcijan nie oznacza to końca świętowania. 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli zwane również Objawieniem Pańskim. Jak powstało i w jaki sposób obchodzimy je w Polsce?

Trzej Królowie
Autor Fot. geralt

Wydarzenie to odwołuje się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o przybyciu Trzech Mędrców do Betlejem. Postacie Trzech Króli są odpowiedzią narodów na wiadomość o nadchodzących narodzinach Zbawiciela. Dzień Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie obchody były połączone ze Świętami Bożego Narodzenia. Dopiero pod koniec IV wieku Kościół łaciński ustanowił je jako osobne święta. Symboliką tego dnia jest wspólny ukłon dla nowego Mesjasza, nie tylko od chrześcijan, ale całego świata. Możemy to wywnioskować po tym, że jeden z królów jest opisany jako czarnoskóry mężczyzna. Ma to symbolizować ludzi różnych ras i kultur z wielu zakątków świata. Jednocześnie postacie królów mają odzwierciedlać trzy najważniejsze okresy w życiu człowieka: młodość, dojrzałość i starość.

Kim byli biblijni Trzej Królowie, którzy jako jedni z pierwszych przywitali narodzonego Chrystusa? Ewangelia nie podaje imion królów, mówiąc jedynie o „mędrcach ze wschodu”, a obecnie znane imiona – Kacper, Melchior i Baltazar – zostały im przyporządkowane przez zachodnią tradycję chrześcijańską. Ich liczba jest związana z liczbą darów, które ze sobą przynieśli. Najstarszy z nich Melchior, król Persów, ofiarował Jezusowi złoto; miało ono symbolizować godność królewską Jezusa Chrystusa. Będący mężczyzną w średnim wieku Baltazar, władca Arabów, przyniósł w darze mirrę, która ówcześnie była cennym balsamem stosowanym podczas różnych uroczystości, a niekiedy dodawano ją także do wina. Mirra miała oznaczać wypełnienie się proroctw i być zapowiedzią męczeńskiej śmierci Zbawiciela. Ostatni z nich, młody, ciemnoskóry król Hindusów Kacper, podarował swemu Panu kadzidło; dawniej palono je w świątyniach na znak obecności Boga, dzięki czemu chrześcijanie mieli świadomość kontaktu ze Stwórcą. Niekiedy służyło także do okadzania domów, aby uchronić mieszkańców przed chorobą i różnymi nieszczęściami. Kadzidło miało symbolizować godność kapłańską Jezusa Chrystusa.

W Polsce święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia, na pamiątkę darów, które królowie przynieśli Jezusowi, kadzidło i kredę święci się w Kościele. Po zakończonych obrzędach, wierni zabierają je do swoich domów i na drzwiach wypisują pierwsze litery imion Trzech Mędrców: K+M+B (lub w wersji łacińskiej: C+M+B) oraz aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest jako błogosławieństwo – Christus Mansionem Benedicat, czyli „Chryste błogosław temu domowi”. Należy także pamiętać, aby w trakcie znaczenia drzwi odmówić stosowną modlitwę. W tym dniu przez ulice wielu miast przechodzi orszak Trzech Króli, przypominający uliczne jasełka.

Orszak Trzech Króli
Autor Fot. https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/51,35612,27970448.html

Agata Wierzchowska

Studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się makijażem i modą. Lubię w długie wieczory zagłębiać się w treść książek z kubkiem gorącego kakao, a także odkrywać i zwiedzać nowe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *