Problemy społeczneTematy społeczne

Wolontariusz – zwykły człowiek z niezwykłym sercem

Dziś na całym świecie swoje święto obchodzą wolontariusze. Wspaniali ludzie, którzy swoim dobrem zmieniają życie innych. Czy każdy wolontariusz jest taki sam, czy posiada on określony zespół cech? Na świecie jest pełno organizacji które zrzeszają wolontariuszy oraz pełno miejsc w których są oni ogromnie potrzebni. Co sprawia, że są oni tak wyjątkowi?

Kim jest wolontariusz?

Według definicji – „wolontariusz to człowiek, który dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc, angażuje się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego”. W skrócie, wolontariusz to człowiek, który czyni dobro nie oczekując niczego w zamian. Głównymi cechami wolontariuszy jest otwartość, pomysłowość oraz empatyczność. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku jednak osoby niepełnoletnie mają ograniczone miejsca wyboru wolontariatu. Młodzież poniżej trzynastego roku życia działa zazwyczaj w szkolnych kołach wolontariatu a także w instytucjach kultury czy organizacjach pozarządowych.

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Organizowany jest, aby podziękować wolontariuszom i organizacjom zajmujących się wolontariatem na całym świecie za ich czas i trud włożony w swoją pracę. Pokazujemy światu jak ważni są ci ludzie a każdy wolontariusz może dziś poczuć docenienie swojej pracy. Jest to również okazja do zachęcania, aby próbować swoich sił w wolontariacie. Wolontariuszem można zostać w każdym wieku, jednak największą popularnością cieszy się wśród młodych. Młodzi ludzie są głodni doświadczeń, pełni zapału do pracy i mają głowy pełne pomysłów.

Czy wolontariat jest dla mnie?

W życiu każdego człowieka pojawia się moment, w którym zaczyna zastanawiać się czy znajduje się w odpowiednim miejscu i co tak naprawdę chce robić w przyszłości. Dobrym pomysłem na poznanie siebie i swoich możliwości jest zostanie wolontariuszem. Miejsc do podjęcia pracy w wolontariacie jest mnóstwo, także każdy znajdzie coś dla siebie. Nie jest to zajęcie płatne, mimo to można tam zdobyć spore doświadczenie. Jednak wielu z nas dręczy myśl – czy na pewno się do tego nadaję? Czy posiadam odpowiednie cechy i predyspozycje do tego by zostać wolontariuszem? Jest kilka cech, które szczególnie wyróżniają dobrych wolontariuszy, na przykład odwaga, pomysłowość czy odpowiedzialność. Nie są to jednak cechy obowiązkowe. Przede wszystkim ważne jest, aby być sobą. Szczególne cechy i wyjątkowość każdego z nas na pewno, przyda się w którymś z miejsc w których potrzebni są wolontariusze. Jeżeli należymy do osób, które chcą działać i pomagać to warto spróbować. I chociaż nie dostaniemy za to wynagrodzenia to jak powiedział św. Jan Paweł II „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje”. 

Często wolontariat kojarzy nam się ze schroniskami dla zwierząt. Oczywiście, jeżeli kochamy zwierzęta i chcemy się nimi zajmować jak najbardziej jest to opcja dla nas. Natomiast miejsc, w których możemy rozpocząć wolontariat jest mnóstwo. Możemy spełniać się w pomocy bezpośredniej, czyli w domach dziecka lub domach opieki. Jeżeli czujemy się na tyle silni psychicznie możemy spróbować wolontariatu w hospicjum – jest tam bardzo duże zapotrzebowanie na taką pomoc, jednak wiążę się to z ogromną odpowiedzialnością i obciążeniem psychicznym – dlatego warto przed podjęciem się tego wyzwania naprawdę mocno się zastanowić. Jeżeli jesteśmy osobami otwartymi, lubimy kontakt z ludźmi i odnajdujemy się w miejscach pełnych ludzi, możemy spróbować innej formy wolontariatu. Często poszukuje się takich osób przy organizacji różnych eventów, koncertów, meczów czy to o charakterze charytatywnym czy zwyczajnie w formach rozrywki. Można również zajmować się zbiórkami pieniędzy np. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jako wolontariusze możemy angażować się również w różnego rodzaju zbiórki żywności czy odzieży – najlepiej zgłosić się wtedy do organizacji takiej jak Caritas lub Szlachetna Paczka.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Korzyści wynikające z pracy w wolontariacie można wymieniać bez końca. Przede wszystkim świadomość niesienia pomocy. Sprawia to, że jesteśmy z siebie dumni i dostrzegamy w sobie naprawdę dobrego człowieka a pomaganie innym czyni z nas lepszych ludzi. Zostanie wolontariuszem daje możliwość poznania nowych osób, zawierania przyjaźni a także poznawania innych kultur czy poglądów. Wpływa to na nasz rozwój i sposób postrzegania świata i dzięki temu bardzo dobrze można poznać samego siebie oraz nauczyć się odpowiedzialności i sprawdzić, jak radzimy sobie ze stresem i obciążeniem psychicznym. Możemy również nauczyć się pracy w grupie, a także sprawdzić w roli lidera. Wolontariat wymaga odnajdywania się w różnych sytuacjach i radzenia sobie z nimi, co może być owocne w przyszłości. Dodatkowo wolontariaty organizują czasem szkolenia i kursy, które pomogą rozwinąć nasze kompetencje lub zdobyć nowe umiejętności.

Jeżeli w twojej głowie pojawiła się myśl „może to jest dla mnie” – spróbuj! Możesz sam zgłosić się do odpowiedniej placówki i zapisać się na wolontariat. Jeżeli jednak nie wiesz w jakiej formie pomocy sprawdziłbyś się najlepiej są miejsca, które mogą w tym pomóc. Jednym z nich jest Centrum Wolontariatu w Lublinie znajdujące się na ulicy Gospodarczej. Zgłoś się tam a otrzymasz pomoc i podpowiedzi w jakim wolontariacie są potrzebni ludzie z twoimi predyspozycjami. Wolontariuszem może zostać każdy jednak trzeba pamiętać, że jest to pomoc bezinteresowna – nie powinna kierować nami chęć pokazania się lub zaimponowania komuś. Dzięki temu można odmienić życie – nie tylko swoje, ale także tych, którzy potrzebują pomocy.

Wolontariat

Aleksandra Żałobniak

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, miłośniczka powieści kryminalnych oraz fanka piłki nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *