Problemy społeczneTematy społeczneTOP

„Stop Rosji, stop wojnie” – Lublin solidaryzuje się z Ukrainą 

W niedzielę 13 marca odbyły się obchody Dnia Solidarności z Ukrainą zorganizowane przez NSZZ „Solidarność”. Podczas mszy świętej oraz pochodu mieszkańcy Lublina pokazali, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest im obojętna. W przemówieniach politycy wyrazili swoje wsparcie i chęć niesienia pomocy.  

marsz solidarności z Ukrainą
fot. Adam Szymański

Dzień zaczął się od wspólnej modlitwy o pokój i zakończenie wojny na wschodzie. Następnie zgromadzeni udali się z kościoła pojezuickiego św. Piotra Apostoła pod lubelski ratusz, gdzie wspólnie odśpiewali hymny Polski oraz Ukrainy. Z tego miejsca przemarsz ruszył w stronę placu Litewskiego. Na czele pochodu organizatorzy nieśli transparent z apelem: „Stop Rosji, Stop War”. Dziesiątki zaangażowanych w obchody tego dnia osób niosło powiewające na wietrze flagi zarówno Polski, jak i Ukrainy. Nie zabrakło również przedstawicieli sceny politycznej. Razem z uczestnikami z flagami maszerowali m.in. posłanka na sejm RP Marta Wcisło, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk czy wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.  

„Stop Rosji, stop wojnie” – Lublin solidaryzuje się z Ukrainą
fot. Adam Szymański

Organizatorzy wyrazili wsparcie oraz zachęcali wszystkich zgromadzonych do niesienia pomocy poszkodowanym. Głośno wyrazili także sprzeciw wobec działań Putina: 

Chcemy wyrazić sprzeciw temu, co dzieje się w Ukrainie – naszym sąsiedztwie. Jak zawsze, po chrześcijańsku, rozpoczęliśmy mszą świętą poświęconą prośbie o pokój Chrystusowy w naszej ojczyźnie, na całym świecie, a w szczególności u naszego najbliższego sąsiada. – mówi Marian Król, Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” – kiedyś nawet by nam się nie śniło, że będą bombardowane przedszkola, szpitale; że będą mordowani niewinni ludzie. Nie tak wyobrażaliśmy sobie naszą najbliższą rzeczywistość i czas, w którym żyjemy. Dziś jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że nie zgadzamy się na to. Chcemy wyrazić nasze wołanie do tych, którzy mogą zakończyć tę krwawą rzeź, nierówne zmaganie i walkę. 

Politycy, mimo występujących na co dzień różnic między nimi, w niedzielę jednym głosem mówili o konieczności pomocy Ukrainie i dziękowali wolontariuszom za dotychczasowe działania.  

Do 13 marca polską granicę przekroczyło ponad 1,5 miliona uciekających przed wojną Ukraińców. Dla wielu matek z dziećmi i osób starszych Lublin jest pierwszym przystankiem, gdzie mogą znaleźć schronienie. 

Pamiętajmy, że nasze wsparcie dla osób poszkodowanych przez wojnę jest niezwykle ważne. Dobre słowo i wyraz solidarności z Ukraińcami jest jednym z takich działań. Wciąż prowadzone są zbiórki darów – jak ta na parterze Collegium Jana Pawła II przy ulicy Łopacińskiego 5. Katolicki Uniwersytet Lubelski zorganizował Bank Pomocy Ukrainie, do które cały czas mogą zgłaszać się osoby chętne do pomocy – wystarczy wypełnić formularz. Fundacja Rozwoju KUL założyła specjalne konto o numerze 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532, na które można przekazywać pomoc finansową.  

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *