PolitykaTematy społeczne

Polityczna playlista

Rola plakatów i ulotek w kampanii wyborczej maleje z każdym rokiem. Rosnąca liczba ugrupowań politycznych, a wraz z nią również kandydatów sprawia, że wyróżnienie się z tłumu wymaga użycia nadzwyczajnych środków. Politycy oraz ich wyborcy coraz chętniej zaczynają stawiać pierwsze kroki na rynku muzycznym. Które utwory zasługują na miejsce na politycznej playliście? 

Andrzej Duda
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=DjDSUqTcrv4

Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi swoją premierę miała piosenka Duda na plus duetu Super TWiNS. Skoczna muzyka rodem z disco polo i tekst “Pan Duda, Pan Duda i wszystko znów się uda” nie przypadła Polakom do gustu – liczba łapek w dół pod teledyskiem na platformie YouTube jest ponad czterokrotnie większa niż łapek w górę. Bliźniacy z Sieradza osiągnęli mimo to niemały rozgłos, a liczba wyświetleń utworu zbliża się do miliona. Swoich sił w śpiewaniu – a raczej rapowaniu –  spróbował również sam kandydat – Andrzej Duda, który przyjął wyzwanie wzięcia udziału w #Hot16Challenge2. Walka Prezydenta z ostrym cieniem mgły została doceniona przez Polaków, dając mu tym samym reelekcję. Mimo ponad dwunastu milionów wyświetleń i sporego zainteresowania opinii publicznej, Duda nie poszedł za ciosem i nie wydał kolejnych piosenek. Z przykrością należy stwierdzić, że kariera muzyczna Prezydenta skończyła się zanim się zaczęła. 

Na Konfederację oddaj głos królewno
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lvRF_XxJ9UQ

Swoje pięć minut w muzycznym świecie miała również Konfederacja. Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 ukazał się singiel Na Konfederację oddaj głos królewno. Piosenka okazała się przeróbką ówczesnego hitu Ona by tak chciała Ronniego Ferrari. Przesłanie utworu wskazuje na wyższość Konfederacji pośród pozostałych partii politycznych. Mimo to, tytułowe królewny nie dały się uwieść muzycznym poczynaniom konfederatów – kobiety stanowiły zaledwie 33% głosujących na to ugrupowanie.

Piosenką promującą własną osobę może pochwalić się także mało znana szerszemu gronu Elżbieta Twardoch, która w 2020 próbowała ubiegać się o urząd Prezydenta RP. Utwór Ela Ela Ela wykonała Julia Jaroszewska – finalistka drugiej edycji telewizyjnego show TVN Projekt Lady. Słowa “Ela zwyciężaj, Ela trwaj” w tym przypadku nie okazały się prorocze. Zbyt mała ilość zebranych podpisów nie pozwoliła Elżbiecie Twardoch pojawić się na kartach wyborczych.

W 2011 roku swoją premierę miała piosenka Człowiek jest najważniejszy, która zachęcała do oddania głosu w wyborach parlamentarnych na PSL. Mało skomplikowana melodia i tekst “bo to nasz dom, to Polska jest, wybierzmy PSL” w porównaniu z poprzednimi utworami zebrały dość przychylne komentarze internautów. Dobra piosenka okazała się niewystarczająca, aby odnieść zwycięstwo. Ludowcy musieli zadowolić się czwartym wynikiem z ponad ośmioma procent wszystkich głosów. Co ciekawe, w dość chaotycznym teledysku można dostrzec mało znaną w tamtych czasach Margaret.  

Piosenki wyborcze nie bez powodu kojarzone są bardziej z kiczem niż prawdziwymi hitami. Nie zniechęca to jednak polityków do stawiania coraz odważniejszych kroków na rynku muzycznym. Jak wiadomo, nic nie wpływa lepiej na ocieplenie wizerunku niż dystans do siebie. 

Adam Szymański

Student II roku dziennikarstwa w języku angielskim. Optymista i marzyciel. Miłośnik podróży oraz włoskiej kuchni i muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *