Problemy społeczneTematy społeczne

Groźny smog krąży nad miastem

Z nadejściem sezonu grzewczego do Lublina powraca problem smogu. Niestety nie wszyscy mieszkańcy miasta są świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie. Miejskie władze prowadzą działania zwalczające smog, ale konieczne jest zaangażowanie obywateli. Jak możemy radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a problem smogu wraca co roku jak bumerang. Nic dziwnego, że jednym z wielu miast, które w tym okresie bierzemy pod lupę jest Lublin, który wciąż figuruje w pierwszej setce miejscowości z największym zanieczyszczeniem powietrza. Można powiedzieć, że ten temat stał się w ostatnim czasie pewnego rodzaju trendem, ale czy smog naprawdę stanowi aż tak duży problem?

Moim zdaniem ten problem jest zauważalny, ale nie ma takiego dużego znaczenia, ponieważ ten smog zawsze był i jakoś nie przeszkadzało mi to w dorastaniu w Lublinie. – tłumaczy Olga mieszkanka Lublina. Na pytanie o to, czy smog może być szkodliwy dla naszego zdrowia, odpowiada stanowcze: nie! Niestety nie do końca tak jest. Zacznijmy od tego, że smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Utworzona w ten sposób mieszanina, oprócz zmniejszania przejrzystości powietrza, zawiera w sobie szkodliwe związki chemiczne i pyły. Jak tłumaczy alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – Pył ten drażni górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar i kaszel, bo organizm chce się pozbyć nagromadzonych zanieczyszczeń. – ale zbliżone do alergii objawy to nie jedyne konsekwencje wdychania smogu. Astma, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, a nawet niewydolność oddechowa to jak najbardziej realne powikłania wywołane zanieczyszczeniem miejskiego powietrza. Czy mieszkańcy Lublina znajdują się w tej grupie ryzyka?

Według statystyk obecne zanieczyszczenie powietrza w Lublinie wynosi 108% normy dla skażenia PM2.5 (pył, którego średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra) i 135% normy dla skażenia PM10 (pył mniejszy niż 10 mikrometrów). Rzecznik Prasowy Miasta Lublin wyjaśnia, że – 83% zanieczyszczeń powietrza w mieście Lubin emitują stare piece lub kotły na paliwa stałe i nieprawidłowe spalanie lub spalanie w nich szkodliwych substancji – Dodaje także, że miasto przeznaczyło w tym roku aż 1 mln złotych na walkę ze smogiem. Niestety jest to powolny proces, a mieszkańcy miasta są zagrożeni już dziś! Jak zatem zwykli obywatele mogą poradzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza?

Okazuje się, że istnieje wiele rozwiązań, które są bardzo pomocne w radzeniu sobie problemem smogu. Jednym z nich jest aplikacja Kanarek pozwalająca nam monitorować czystość powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć nasz kontakt ze smogiem do koniecznego minimum. Zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni przebywać na zewnątrz podczas mało sprzyjających warunków. W takiej sytuacji wygodnym rozwiązaniem może okazać się łatwa do nabycia maska antysmogowa. Niestety to wciąż półśrodki ograniczające naszą swobodę życia, a zwalczanie smogu wcale nie jest takie trudne.

Wymiana starego pieca kiepskiej klasy na nowy to z pewnością nie łatwe zadanie, ale czasem na początek wystarczy wybrać komunikację miejską zamiast samochodu. Lubelskie powietrze należy do wszystkich mieszkańców i każdy z nich ma obowiązek dbać o jego czystość. Z pewnością trudno jest zmienić z dnia na dzień swoje przyzwyczajenia, ale trzeba próbować. Czemu by nie zacząć od dziś?

Dawid Zapora

Informatyk, poeta i twórca ekscentryk. Pisanie to dla mnie chleb powszedni. Odkąd pamiętam pasjonowałem się tworzeniem niekonwencjonalnych form literackich i dziennikarskich. Na co dzień zgłębiam tajniki świata komputerów, a w wolnych chwilach oddaję się sztuce, muzyce i kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *