LifestyleZdrowie i uroda

Świadoma pielęgnacja włosów – co musisz o niej wiedzieć

Świat włosomaniaków, czyli osób przykładających dużą wagę do świadomej pielęgnacji włosów stale się poszerza. Popularność tego terminu wynika z ogromnej ilości treści włosowych znajdujących się w Internecie. Jednak co to pojęcie oznacza w praktyce?  

Temat świadomej pielęgnacji włosów pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. W praktyce oznacza, że osoby świadomie pielęgnujące swoje włosy, przykładają dużą wagę do tzw. równowagi PEH oraz składów produktów, ich przeznaczenia czy prawidłowego mycia skóry głowy.  

Włosy

PEH nie przyniesie pecha! 

Czym jest równowaga PEH? Oznacza ona harmonię pomiędzy trzema filarami składników: proteinami, emolientami i humektantami. Proteiny to najprościej mówiąc ,,cegiełki’’ wypełniające strukturę włosa. W produktach można je znaleźć pod takimi nazwami jak Milk Protein, Keratin, Elastine czy Collagen. Powinny być stosowane raz bądź dwa razy w tygodniu. Ważną kwestią jest również nadmiar i niedobór danych składników. Jeśli włosy się puszą, bądź zbijają w strąki, oznacza to, że nie posiadają one wystarczającej ilości protein. Natomiast, jeśli są matowe i suche, może oznaczać to, że mają ich zbyt dużo.  

Kolejnym składnikiem równowagi PEH są emolienty. Otulają one włosy i chronią przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr czy niska temperatura. W produktach występują najczęściej jako: Cetearyl Alcohol oraz jako wszystkie składniki, które w swojej nazwie zawierają wyraz Oil lub Butter. Stosujemy je od trzech do czterech razy w tygodniu. Zbyt duża dawka emolientów sprawia, że włosy są przyklapnięte i obciążone, zaś zbyt mała powoduje ich szorstkość. 

Humektanty to z kolei składniki, które działają nawilżająco. W produktach do pielęgnacji włosów występują pod takimi nazwami jak Glicerin, Honey czy Aloe. Zaleca się stosować je najrzadziej spośród trzech filarów, bo tylko raz w tygodniu. Nadmiar humektantów powoduje, że włosy zamieniają się w puch, zaś ich niedobór charakteryzuje się ich matowością i przesuszeniem.  

Zanim kupisz – przeanalizuj! 

Kolejnym ważnym aspektem w świadomej pielęgnacji włosów jest analiza składów produktów. Każda osoba zaczynająca przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów, nie jest w stanie od razu wszystkiego pojąć i zrozumieć. Pomocną kwestią w tej sytuacji jest tabelka, w której znajduje się większość składników wraz z ich charakterystyką i przeznaczeniem. Składy produktów kosmetycznych poddawane są wnikliwej analizie tak, by osoby początkujące mogły to wszystko przeczytać prostym i zrozumiałym dla nich językiem. Każdy kosmetyk posiada inny skład, w zależności od problemu, dla którego został stworzony. Przykładowo odżywka do włosów suchych będzie zawierała składnik pod nazwą ALOE, zaś odżywka do włosów zniszczonych ARGAN OIL.  

Ważną kwestią jest również odpowiedni dobór szamponu. Należy pamiętać, że tak naprawdę świadomy włosomaniak będzie mył tylko skórę głowy, a nie włosy, dlatego produkt ten powinien być dobrany, pod problemy skórne. Przeszkodą z jaką spotykamy się na rynku kosmetycznym jest fakt, że producenci szamponów niezbyt trafnie je określają. Opisy takie jak ,,szampon do włosów suchych’’ – nie powinny znajdować się na produkcie, który służy do mycia skóry głowy. Lepszym wyborem będą produkty opisane jako ,,szampon do przetłuszczającej się skóry głowy;; – jeśli osoba zmaga się z takim problemem, produkt ten będzie dla niej idealny. Szampon dobiera się do skóry głowy, odżywkę zaś do włosów.  

Jedną z istotniejszych kwestii są rodzaje detergentów. Z tego względu możemy podzielić szampony na trzy kategorie: produkty łagodne, średniej mocy i mocne. Zaleca się, aby szampony łagodne stosować podczas każdego mycia, zaś te mocne – raz na tydzień. Niestosowanie się do tych zasad, może spowodować poważne problemy ze skórą głowy. W Internecie można odnaleźć wiele pomocnych materiałów dotyczących podziału detergentów, dzięki którym początkujące osoby będą w stanie zakwalifikować dany produkt do odpowiedniej kategorii. Dla bardziej ,,wprawionych’’ osób obserwowanie skóry głowy odgrywa kluczową kwestię. To, że komuś sprawdziło się mycie tylko łagodnymi szamponami, nie oznacza, że i innej osobie się to sprawdzi. Niekiedy konieczne będzie po prostu mocniejsze oczyszczenie, które zagwarantuje szampon o średniej mocy.  

Czy poprawnie myję włosy? 

Co więcej, chociaż może brzmieć do dziwnie, nie każdy potrafi myć skórę głowy; większość osób robi to niepoprawnie. Najczęściej wylewają oni szampon na włosy i trą je z całej siły, robiąc im wręcz pranie. Jest to spory, jak nie największy błąd osób, które nie przykładają uwagi do świadomej pielęgnacji. Zatem jak poprawnie myć włosy? W pierwszej kolejności włosy, jak i skórę głowy należy polać wodą. Trzeba przy tym pamiętać o temperaturze wody, która powinna być letnia. Zbyt gorąca, ale i zbyt zimna, będzie zarówno dla nas, jak i dla naszych włosów po prostu niekomfortowa. Po dokładnym opłukaniu, należy przejść do aplikacji szamponu, którą można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada wylanie na dłoń odrobiny produktu, który następnie należy rozetrzeć w dłoniach i tak zaaplikować na skórę głowy. Drugi sposób polega na rozcieńczeniu szamponu z wodą. Do pojemniczka należy wlać odrobinę produktu i wodę, wymieszać i tak powstałą miksturę nałożyć na skórę głowy.  

Włosy

Myj, nie pierz! 

Najważniejszą kwestią jest samo mycie. Nie należy ani trzeć, ani prać włosów. Powinniśmy delikatnie, opuszkami palców wykonać masaż skóry głowy, trwający około trzech minut. Nie należy się bać niedomycia włosów na długości, gdyż powstała piana, podczas spłukiwania spłynie po włosach i w ten sposób zostaną one oczyszczone. Podczas spłukiwania szamponu temperatura wody powinna być letnia. Po umyciu włosy powinny być delikatnie osuszone ręcznikiem, chociaż jeśli mamy taką możliwość to możemy do tego celu użyć bawełnianej koszulki; wiele ręczników jest dosyć szorstkich i w niewidoczny sposób mogą one uszkodzić strukturę włosa.  

Grupa włosomaniaków stale się poszerza, a coraz więcej osób pragnie poznać tajniki świadomej pielęgnacji włosów. Włosomaniaczy świat jest naprawdę szeroki i dostępny dla każdego, wystarczy tylko odrobina chęci i cierpliwości, aby osiągnąć wspaniały i oszałamiający efekt na naszych włosach.

Małgorzata Marzec

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *