LifestyleTradycje

„Prochem jesteś i w proch się obrócisz” czyli ciekawostki o Środzie Popielcowej

Dziś Środa Popielcowa zwana też Popielcem. Każdy wierzący zna podstawowe informacje na jej temat. Dlatego właśnie nie będziemy po raz kolejny się nad nimi rozwodzić. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących dnia rozpoczynającego okres Wielkiego Postu.

Czterdzieści dni przed Wielkanocą. Czy na pewno?

Jak wiemy Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu czyli czasu upamiętniającego post Chrystusa na pustyni. Trwa on czterdzieści dni. Właśnie tutaj tkwi mały szczegół. Środa Popielcowa jest obchodzona czterdzieści dni przed Wielkanocą, ale z wyłączeniem niedziel. Wynika to z faktu, że niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania więc nie jest wliczana do okresu oczekiwania na nie.

Skąd ten popiół?

Skąd bierze się popiół, którym w ten szczególny dzień kapłan posypuje naszą głowę? Nie każdy zna jego pochodzenie. Powstaje on po spaleniu palm poświęconych w Niedzielę Palmową ubiegłego roku. Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia się. Podobnie jak ogień, symbolizuje on moc oczyszczającą.

Pomost pomiędzy Wielkim Postem a Karnawałem

Środa Popielcowa miała też jeszcze jeden wymiar symboliczny – była rodzajem pomostu między Wielkim Postem a Karnawałem. Ów wymiar dotyczył także kwestii posiłków, których ilość w tak ważnym dniu musiała być znacznie ograniczona – nie chodzi tylko o ilość, lecz także zawartość talerza. Na wielu stołach jeszcze sto lat temu nie można było zobaczyć miodu i cukru, nie mówić o ciastach oraz słodyczach. W średniowieczu zaś, w zakonach cysterskich podawano dietetyczną zupę przyrządzoną z bobrzych ogonów. W XVII i XVIII wieku zdarzały się na stołach półmiski z rybami słodkowodnymi, a porcje były znacznie mniejsze niż zazwyczaj.

Wyparzanie garnków

Dawniej, w niektórych regionach Polski, zwyczajowo wyparzano wszystkie naczynia kuchenne, szorowano je także popiołem. Wszystko po to, aby można było uniknąć kontaktu z tłuszczem w potrawach postnych. Gospodynie troszczyły się także o to by domownicy odczuwali nieustannie głód. Tak było do czasu II wojny światowej. Obecnie nie spotyka się raczej obrzędów ludowych związanych z Popielcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *