LifestyleProblemy społeczneTematy społeczneZdrowie i uroda

Pomoc mamy we krwi

Co 35 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Niestety, na raka krwi nie można wyprodukować leku w koncernie farmakologicznym. Dlatego ważne jest dawstwo szpiku i komórek macierzystych, które mogą zahamować, lub nawet zlikwidować rozwój choroby.

W Polsce rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli i ich najbliżsi co godzinę słyszą wyrok: białaczka lub nowotwór krwi. Nie liczy się wiek, status majątkowy czy inne rzeczy. Ta choroba może dotknąć każdego z nas. Jednak każdy też może uratować osobę chorą.
Niestety, większość przeszczepów komórek macierzystych jest od dawców niespokrewnionych, więc ważne jest tworzenie bazy potencjalnych dawców. Taką właśnie organizacją jest fundacja DKMS, która walczy z nowotworami krwi, rejestruje potencjalnych dawców, a także edukuje. DKMS jest organizacją non-profit, działającą w Polsce od 2008 roku. Dzięki jej działalności, osoby chore na choroby układu krwiotwórczego mają szansę na powrót do zdrowia. Dodatkową pracą fundacji jest obalanie mitów na temat dawstwa szpiku i edukowanie potencjalnych dawców. Obecnie w bazie zarejestrowanych jest ponad milion osób, ale potrzeba ich więcej, ponieważ prawdopodobieństwo odnalezienia bliźniaka genetycznego wynosi 1:20 000. Aż co piąta chora osoba nie może odnaleźć zgodnego dawcy komórek macierzystych. Dlatego każda osoba jest ważna. Fundacja DKMS organizuje dni dawcy szpiku, zachęca do współpracy duże polskie uczelnie, gdzie także odbywają się takie wydarzenia. W każdej takiej akcji uczestniczą wolontariusze, którzy po odpowiednim przeszkoleniu, obalają mity, że pobranie szpiku boli, czy może nam zaszkodzić.
Co trzeba zrobić by zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych? Wszystkiego możemy dowiedzieć się na stronie https://www.dkms.pl/pl, gdzie autorzy strony pokierują nas krok po kroku, jak zarejestrować się w bazie, lub zorganizować akcję rejestracji w swoim mieście. Największym mitem jest ten, że jeśli nie możemy być dawcą krwi, nie możemy być także dawcą szpiku. Oczywiście że możemy. Istnieją przeciwwskazania, jednak nie ma ich aż tyle, ile mamy w przypadku oddawania krwi. Pamiętajmy, że na te choroby lekarstwo jest w nas samych. Statystyki są zatrważające, a nasza cząstka siebie może uratować komuś życie. Czy to samemu rejestrując się w bazie, czy organizując dzień dawcy. Warto jest żyć zgodnie z dewizą Fundacji DKMS Pomożesz bo możesz. Masz to w genach.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *