LifestyleModaPoradniki

Mniej znaczy więcej

Minimalizm w designie to droga w przestrzenny świat pełnym prostoty, ładu, harmonii. Z designem ma do czynienia każdy człowiek. Na co dzień przechodzimy obok tego obojętnie, nie zwracamy uwagi na małe szczegóły. Uważamy, że im większy przepych tym lepsze bogactwo. Utwierdzamy się w przekonaniu, że obok potęgi nie przejdziemy obojętnie.

Ludzie podążają za masą. To co się komuś podoba, uznają za idealny wskaźnik zaufania, a najbardziej sprzedawane produkty za doskonały odpowiednik dla nich samych. Jeśli na magazynie czy wystawie artykułów jest nadmiar, oznacza to nic innego jak nijakość, odbieraną przez pryzmat braku zainteresowania. Wchodząc do czyjegoś mieszkania niekiedy czujemy się jakbyśmy patrzyli na wystawę w sklepie, ponieważ pomieszczenia w domach nie różnią się od eksponatów wystawionych na pokaz.

Co tak naprawdę oznacza design?

Design to zarówno projektowanie, jak i rzeczy, które zostały zaprojektowane. Jest to proces zawarty w jednym słowie. Najważniejszą jego częścią jest odbiorca. Piękno jest wartością, którą możemy odnaleźć w prostocie. Każdy człowiek różni się od siebie; cechujemy się wrażliwością i kierunkiem patrzenia na otaczający nas świat. Dlatego piękno może być definiowane na różnorodną skalę.

Najlepszym sposobem na sukces jest ukazywanie wnętrz w minimalistycznej wersji. Pomieszczenia oglądane przez drugiego człowieka sprawiają wrażenie przestronnych, ale przede wszystkim klarownych wnętrz. Korzystnie wpływa to na utrzymanie koncentracji. Wnętrza wyglądają na bogate w swojej prostocie, czyli designu. Odbierane są jako pomieszczenia luksusowe, eleganckie, klasyczne. Zamieniają się w bardziej nowoczesne. Im starsze wnętrza tym więcej skrywają w sobie dodatków. Człowiek odróżniający wnętrza minimalistyczne  na pewno zauważy materiały, z których zostały wykonane pomieszczenia. Są to przykładowo kamień, stal, aluminium, szkło. Z drewna wykonuje się minimum elementów lub nie używa się go wcale. Jeśli spoglądamy na meble, dostrzeżemy proste geometryczne kształty bez dodatkowych zdobień. Projektanci zwracają również uwagę na oświetlenia. Dzięki dobrze dobranym świetle wyeksponowane zostają wolne przestrzenie i optycznie powiększają powierzchnię wnętrza. Pomimo surowości tworzą przytulny klimat i świeże pomieszczenie.

Człowiek kochający minimalizm posiada styl życia polegający na umiłowaniu prostoty. Przywódcą minimalizmu był projektant Dieter Rams, który utworzył słynny dekalog designu. Wielokrotnie powtarzał “im mniej designu tym lepiej”. Ludzie  ciągle podążają za modą i nowymi trendami. Moda przemija, styl natomiast pozostaje. Minimalizm stawia na model, który jest ponadczasowy w porównaniu do trendów.

Anastazja Przygrodzka

Studentka III roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Prawa. Zainteresowanie: fotografia, moda, design, kultura włoska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *