LifestyleTematy społeczneTOPZdrowie i urodaZe świata

Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia – Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem. Obchodzony od 1995 roku i ustanowiony został przez Ligę Niedosłyszących dla zwrócenie uwagi na wpływ powszechnie występującego hałasu na nasze zdrowie i życie.

W Polsce obchody tego dnia zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej. Początkowo data tego święta przypadała na ostatnią środę kwietnia. W 2006 roku ustalono konkretną datę na 25 kwietnia. Międzynarodowa Organizacja Pracy określa hałas jako każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów.

Walka z hałasem rozpoczęła się już w średniowieczu. Hałas był przyczyną procesów sąsiedzkich od XVI wieku wydawano przepisy, ograniczające hałas w miastach. Od  XIX wieku w wielu miastach zakazano słuchania muzyki przy otwartych oknach.

Stały i uciążliwy hałas męczy nas nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, pogarszając nasze samopoczucie. Głośne dźwięki przeszkadzają nie tylko w zaśnięciu, uniemożliwiając odpoczynek, ale również przyspieszają i pogłębiają zmęczenie, pogarszają ostrość widzenia, bystrość obserwacji oraz wpływają na opóźnienie reakcji obronnych, zwiększając prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków. Dodatkowo osłabia on naszą koncentrację i chęć działania, przeszkadza nam w swobodnym komunikowaniu się, a co za tym idzie zmniejsza wydajność naszej pracy i wyzwala agresję.

Hałas szkodzi naszemu zdrowiu tak samo jak zanieczyszczone powietrze. Tym bardziej, że poziom hałasu w miastach ciągle wzrasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *