Lubelskie klasyki nocą – pasja łącząca pokolenia

Sezon Lubelskich Klasyków Nocą zbliża się ku końcowi. Dzisiaj (20.10.22) o godzinie 20 odbędzie się zlot miłośników historycznych pojazdów. To już jedno z ostatnich takich spotkań, na którym można poczuć ducha dawnej motoryzacji.

citroen
Autor Fot. Adam Hajduk

Lubelskie Klasyki Nocą to  wydarzenie cykliczne, które odbywa się w każdy czwartek począwszy od kwietnia do końca października. Entuzjaści z całej Lubelszczyzny zbierają się pod Areną Lublin, by pokazać swoje zabytkowe auta. Już od godziny 20 można podziwiać historyczne pojazdy. Ideą wydarzenia jest zintegrowanie wszystkich miłośników klasycznych aut niezależnie od marki. To idealne miejsce na spędzenie przyjemnego wieczoru z bliskimi. Wyjątkowe samochody są okazją do zawierania nowych i wartościowych znajomości. Właściciele wymieniają się swoimi spostrzeżeniami i historią, która wiąże ich z ich autem. Dodatkowo, co drugi tydzień klasyki przejeżdżają ulicami miasta, tworząc miły obraz dla oczu.

Na zlotach fanów czterech kółek można zobaczyć weteranów naszych polskich szos, ale również pojazdy z każdego zakątka świata. Klasyczne Warszawy, Syreny czy Fiaty 125 to tylko niektóre jeżdżące zabytki, jakie się tu pojawiają. Poza nimi znajdziemy także piękne, subtelne, włoskie auta z lat 60, majestatyczne maszyny z Anglii czy potężne muscle car’y ze Stanów Zjednoczonych. Niemiecka motoryzacja ma tu również swoje miejsce. Podziwiać można takie samochody jak Audi 80, luksusowe Mercedesy W124 czy BMW serii 7. Wszystkie auta przyciągają uwagę elegancją i nienaruszonym stanem, jakby dopiero wyjechały z fabryki. W rzeczywistości mają średnio co najmniej 30 lat.

„Ludzie widzą wszystkie samochody jako półtorej tony, dwie tony przewodów, szkła metalu i gumy. To wszystko co widzą. Ludzie tacy jak Ty lub ja mamy niewzruszoną wiarę, że samochody to żywe istoty. Możemy nawiązać z nimi relacje.” – powiedział kiedyś znany dziennikarz motoryzacyjny Jeremy Clarkson w jednym z wywiadów. Właśnie takie podejście reprezentują posiadacze historycznych pojazdów i pięknem spotkań Lubelskich Klasyków Nocą jest fakt, że każdy właściciel traktuje tu swój samochód jak członka rodziny. Z daleka można zaobserwować, że łączy ich specyficzna więź, ponieważ dla nich stare auta mają osobowość i dusze. Są nośnikami wielu pięknych wspomnień. Takiego doświadczenia nie da żaden nowy samochód. Społeczność, która spotyka się pod Areną Lublin jest jak jedna, wielka rodzina, którą łączy niezwykła pasja do klasycznych samochodów.

Agata Wierzchowska

Studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się makijażem i modą. Lubię w długie wieczory zagłębiać się w treść książek z kubkiem gorącego kakao, a także odkrywać i zwiedzać nowe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.