LifestyleZdrowie i uroda

Ładne oczy masz, ale czy w takim stanie komuś je dasz – rozmowa z Optometrystą

Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze i raczej nie zapowiada się by tak szybko nas opuściła. Uczniowie i studenci zaczynają mieć już dość zdalnego nauczania. Nie tylko ze względu na to, że mają ograniczony kontakt ze znajomymi, ale jest to także spowodowane pogarszającym się naszym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego. Jak podczas nauczania zdalnego dbać o najważniejszy zmysł jakim jest wzrok? O tym rozmowa z optykiem, optometrystą Jarosławem Wieczorkiem, właścicielem salonu optycznego w centrum Lublina. 

źródło: archiwum prywatne Jarosława Wieczorka

Ismena Cieśla: Czy jako właściciel salonu optycznego widzi Pan zwiększoną liczbę pacjentów skarżących się na problemy ze wzrokiem? 

Jarosław Wieczorek: Zdecydowanie większość pacjentów odwiedzających nasze pracownie skarży się na problemy ze wzrokiem. Przed pandemią część osób odwiedzała salony optyczne zastanawiając się: Czy już trzeba przyjść na badanie wzroku? lub Czy już czas zmienić okulary? albo Wejdę zobaczę, może są jakieś fajne okulary. Obecnie takich klientów w zasadzie nie ma, większość odwiedzających nas pacjentów od razu mówi: Przychodzę, bo dużo pracuję przy komputerze i wieczorem mam „zmęczone oczy”. Ta sytuacja dotyczy zarówno dzieci w szkole podstawowej, studentów, osób pracujących zawodowo, jak również seniorów. 

IC: Jak objawia się „zmęczenie oczu” spowodowane zbyt długim przebywaniem przed komputerem? 

JW: Spędzając kilka, kilkanaście godzin przy komputerze, nasze oczy muszą utrzymać ostry obraz, musimy utrzymać koncentrację słuchając wykładu, wykonując notatki, czasami pojawia się stres związany np. z brakiem Internetu. Po takim intensywnym dniu możemy mieć zamazany obraz, podwójne widzenie, czerwone, „suche” oczy, ból głowy, szyi i pleców, ogólne zmęczenie, brak koncentracji, rozdrażnienie. 

IC: Czy popularne w telewizji i internecie krople do oczu są dobrym rozwiązaniem na zmęczone oczy i czy rozwiążą nasze problemy? 

JW: Środki nawilżające do oczu, dostępne w aptekach i salonach optycznych, są jak najbardziej wskazanymi specyfikami do doraźnego stosowania w przypadku suchych, podrażnionych oczu. Ich zadaniem jest odtworzenie warstwy filmu łzowego, której zadaniem jest nawilżanie   spojówki, transport tlenu oraz ochrona bakteriologiczna. Oczywiście nie można stosować ich w nieskończoność, jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas należy zgłosić się do lekarza okulisty.  

IC: W jaki sposób okulary pomagają nam podczas pracy przy komputerze? 

JW: Objawy, o których powiedziałem mogą być szczególnie nasilone przy nieskorygowanej wadzie wzroku. Istnieje taki mit: Nie będę nosiła okularów albo Będę nosił słabsze okulary, żeby oczy bardziej pracowały i żeby się nie przyzwyczajały do mocniejszych okularów. To bardzo szkodliwa teza, gdyż niepełna korekcja wady wzroku, może być przyczyną jej pogłębiania się, a nie stosowanie korekcji w czasie pracy z bliska zaburza „mechanizm akomodacyjny”. Triada akomodacyjna polega na jednoczesnym zwiększeniu mocy układu optycznego oka (akomodacja), konwergencji, czyli zbieżnym ustawieniu oczu oraz zwężeniu źrenic, czasie obserwacji przedmiotów w niewielkiej odległości od oczu, np. czytanie tekstu z ekranu smartfona. Jeśli wyeliminujemy jeden z elementów, np. akomodację, zaburzymy triadę, a konsekwencji odprowadzimy do niewłaściwego działania układu obuocznego. 

Obecnie są dostępne nowoczesne konstrukcje szkieł okularowych z zoptymalizowanym rozkładem mocy w strefie, z której korzystamy pracując przy komputerze. Takie okulary wspierają akomodację oraz zmniejszają zmęczenie naszych oczu. Powinniśmy też pamiętać o ochronie przed wysokoenergetycznym zakresem widma światła białego („światło niebieskie”). Takie „światło” jest emitowane przez diody LED, które wykorzystuje się do podświetlania ekranów, dlatego np. w smartfonach mamy możliwość włączenia filtra światła niebieskiego. Osoby noszące okulary powinny używać szkieł z powłoką antyrefleksyjną typu „blue control” lub stosować szkła fotochromowe Transitions, które również blokują ten zakres widma światła białego. Osoby bez wady wzroku, również mogą stosować okulary z takimi filtrami ze szkłami  o zerowej mocy. 

zdjęcie dzięki uprzejmości: Pracownia Optyczna Lublin

IC: Czy możemy w jakiś inny sposób uchronić się przed noszeniem okularów? 

JW: To czy ktoś będzie miał wadę wzroku jest zapisane w jego genach. Pewne czynniki, jak długotrwała praca przy komputerze, mogą spowodować szybszy przyrost wady lub pojawienie się innych dolegliwości wzrokowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki pracy, dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, ergonomię stanowiska, odpowiednie oświetlenie, należy też pamiętać o przerwach, pić wodę, szczególnie jeśli pijemy kawę lub czarną herbatę. 

IC: Czy są ćwiczenia relaksujące dla naszych oczu, które możemy wykonywać podczas pracy przy komputerze? 

JW: Istnieje sporo takich ćwiczeń, warto podkreślić, że powinny być wykonywane systematycznie i nie tylko w czasie pracy przy komputerze, a również w wolnych chwilach.  

Złotą zasadą jest 20/20/20, czyli co 20 minut, spójrz na odległość 20 stóp (ok. 6 m), przez 20 sekund. Warto też zrobić sobie co jakiś czas przerwę, aby przejść się, porozciągać, napić wody. 

Dodatkowo powinniśmy wykonywać: 

– ćwiczenia okoruchowe, np. śledzenie jak najobszerniejszych ósemek poziomych i pionowych, do przodu i do tyłu, po 20 razy w każdym wariancie; ósemki powinny być narysowane lub partner powinien je zakreślać przy pomocy niewielkiego przedmiotu, 

– wyostrzanie obrazu przedmiotu położonego w oddali, min. 6m, a następnie wyostrzanie obrazu przedmiotu położonego blisko, około 30-40 cm, po 20 razy dal i bliż, 

– intensywnie, pełne mruganie powiekami, 10 razy po 5 serii z 30 sekundową przerwą, 

– zorganizowanie sobie cichego miejsca i z zamkniętymi oczami obserwowanie, wyobrażonego wahadła, 

– leżenie na trawie i przepychanie chmur siłą wzroku, moje ulubione 😉 

Każda aktywność fizyczna na świeżym powietrzu (spacer, jazda na rowerze, gry zespołowe) pozytywnie wpłynie na wzrok i cały organizm. 

IC: Czy jeśli młoda osoba nosi soczewki kontaktowe, jej oko jest już chronione przed promieniami z ekranów komputera / smartfona? 

JW: Korygowanie wady wzroku soczewkami kontaktowymi nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. W czasie wielogodzinnego patrzenia na ekran, użytkownik skupia na nim uwagę i nieświadomie przestaje mrugać. Jeśli osoba nosząca soczewki nie mruga, wówczas one wysychają, stają się nie komfortowe, podrażniają rogówkę i mogą być przyczyną infekcji oczu. Warto w tym momencie przypomnieć, że soczewki kontaktowe nie zastępują okularów. Te dwie formy korekcji wady wzroku wzajemnie się uzupełniają, a nie wykluczają. Pacjent, który używa soczewek powinien, również posiadać okulary i w zależności od warunków stosować jedną lub drugą formę korekcji. 

No i najważniejsze: żadne soczewki kontaktowe nie chronią przed „światłem niebieskim”. 

źródło: pinterest

IC: Czy dieta może pomóc nam ochronić wzrok? 

JW: Odpowiednia dieta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Oczywiście pewne składniki pozytywnie wpływają na wzrok. Myśląc o wzroku należy zwrócić szczególną uwagę na: 

– wit. A (beta-karoten) – marchew, warzywa ciemno-liściaste, pomidory, brzoskwinie, 

– wit. C – natka pietruszki, warzywa kapustne, papryka, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, cytrusy, 

– wit. E – oleje roślinne (głównie słonecznikowy), pestki słonecznika, dyni, orzechy, sezam, 

– antocyjany – borówki, czarne jagody, aronia, wiśnie, żurawiny, truskawki, owoce czarnego bzu, 

– cynk – ryby, jaja, pieczywo pełnoziarniste, 

– miedź – owoce morza, orzechy, awokado, 

– mangan – orzechy, ciemne pieczywo, fasola, groch, czarne jagody, 

– selen – ryby morskie, owoce morza, orzechy, kiełki pszenicy, czosnek, cebula, 

– luteina – jarmuż, szpinak, natka pietruszki, sałata, żółte warzywa, 

– zeaksantyna – pomarańczowe i zielone warzywa, nektarynki, jeżyny, agrest, awokado 

oraz woda. 

źródło: pinterest

IC: Na koniec jeszcze pytanie, dlaczego warto kupować okulary w rzemieślniczych zakładach optycznych?  

JW: Ze swojej strony mogę szczerze polecić rzemieślnicze zakłady optyczne prowadzone przez indywidualnych optyków. Ludzi z pasją, wykształceniem i doświadczeniem. Firmy, gdzie można zrealizować nietypowe zlecenie, w których można otrzymać fachową poradę, gdzie specjalista ma czas na rozmowę. Miejsca, do których klienci byli przyprowadzani jako dzieci, a teraz przychodzą ze swoimi dziećmi. Magiczne miejsca. 

IC: Dziękuję za rozmowę. 

JW: Dziękuję również. 

zdjęcie dzięki uprzejmości Pracownia Optyczna Lublin

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *