KuchniaLubelski przewodnik

Smaki Lubelszczyzny – Makowiec lubartowski

Ciasto drożdżowe i odpowiednio przygotowany mak – z czym wam się to kojarzy? Każdy już chyba się domyśla, że będzie mowa o makowcu. Jest to chyba ciasto najbardziej kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia, tak jak pierniczki. W tym artykule przeczytacie o kolejnym produkcie tradycyjnym z naszego regionu.

Według wierzeń ludowych jedzony w Wigilię mak, miał przynosić szczęście na cały nadchodzący rok. Dlatego właśnie makowiec jest jedną z 12 tradycyjnych potraw pojawiających się na świątecznym stole. Mało osób jednak wie, że cukiernia z Lubartowa wyrabia najlepszy makowiec, który wpisany jest na listę produktów tradycyjnych i zdobył sławę nawet poza granicami naszego kraju.
Tajemnicą tego wyjątkowego wypieku cukierniczego jest wyjątkowo cienkie ciasto, towarzyszące pysznemu nadzieniu z maku i bakalii. Wszystkie produkty potrzebne do wyprodukowania makowca lubartowskiego, ponieważ są one pochodzenia naturalnego. Nadzienie to niebieski mak z dodatkiem miodu i bakalii. Receptura makowca lubartowskiego jest stara i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Od początku jest podawany w postaci strucli pokrytej rumianą skórką z ciasta drożdżowego. Dodatkowo jest on polany lukrem i posypany kandyzowaną skórką pomarańczowa, która tylko podbija smak tego wyjątkowego ciasta. Po przekrojeniu go możemy dostrzec spiralnie ułożoną warstwę makową, przedzieloną niewielką ilością ciasta.
Właśnie to odróżnia makowiec lubartowski od innych strucli makowych z wielkich przemysłowych zakładów. Jest po brzegi pełen maku, a ciasto drożdżowe jest właściwie tylko „dodatkiem”. Niestety, wielkie koncerny zapominają o tym co powinno być głównym składnikiem tego wypieku i kupując strucle makową mamy ciasto, które jest ledwo co posmarowane cienką warstwą maku, a reszta to powietrze.
Za swoją tradycyjną recepturę makowiec lubartowski został doceniony nie tylko na Lubelszczyźnie. Pojawia się na krajowych i międzynarodowych jarmarkach produktów regionalnych i godnie reprezentuje Lubelszczyznę.
Aby poznać jego smak wcale nie musimy jechać do Lubartowa, albo czekać do świąt Bożego Narodzenia. Makowiec dostępny jest cały czas, a znaleźć go możemy na półkach w sklepach spożywczych i cukierniczych w naszym regionie, lub targach i jarmarkach produktów lokalnych.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *