KuchniaLubelski przewodnik

Smaki Lubelszczyzny – Kozi Rożek

Nietypowy kształt, kojarzący się z historią województwa lubelskiego, a do tego ciekawy smak. Takie połączenie nie może wróżyć czegoś złego. To godny reprezentant naszego regionu. W kolejnym artykule z serii „Smaki Lubelszczyzny” przedstawimy smakołyk godnie reprezentujący nasze rejony.

W herbie Lublina możemy zobaczyć koziołka wskakującego na winorośl. Jak wiemy, województwo lubelskie bardziej słynie z uprawy chmielu niż winogron, jednak nie o tym będzie mowa. Jest bowiem inny produkt, który kojarzy się z herbem i naszym miastem. Kozi rożek, zwany także lubelskim ciasteczkiem, to nic innego jak ciasto drożdżowe uformowane na kształt rogu, skrywające w środku nadzienie z kremu budyniowo-śmietankowego, zakończone czekoladą i orzechami. Produkowany przez tylko jedną cukiernie w Lublinie. To słodki odpowiednik cebularza lubelskiego, a zatem jest takim naszym reprezentantem województwa. Kozi Rożek zajął pierwsze miejsce w konkursie na Lubelskie Ciasteczko, a także pierwsze miejsce w konkursie „Wojewódzkiego Lidera Smaku”. Jednak to nie są jedyne nagrody. Kiedy wybierzemy się do cukierni Pani Renaty, aby spróbować tego lubelskiego specjału, na ścianach możemy podziwiać dyplomy, puchary i nagrody jakie zdobyło to ciastko. Wytwarzany w jednej z lubelskich cukierni z tradycją rodzinną, może pochwalić się równie tradycyjnym wykonaniem. Dopieszczony pod każdym względem, potrafi obronić się smakiem bez dodatku konserwantów. Czyni go to atrakcyjnym dodatkiem do kawy lub herbaty, przez który nie będziemy mieć wyrzutów sumienia przez dodatkowe kalorie. W końcu to część historii Lublina, a nie tylko zwykłe ciastko, nafaszerowane dodatkami z serii „E i cyferka”.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *