KuchniaLubelski przewodnik

Smaki Lubelszczyzny – Chleb Wygnanowski

Prawdziwy chleb żytni, wypiekany z naturalnych składników powinien mieć lekko kwaskowaty zapach, dobrze wypieczoną skórkę i być wilgotny w środku. Taki właśnie jest chleb Wygnanowski, produkowany w rodzinnej piekarni w okolicach Lublina.

Ten tradycyjny chleb żytni swoją nazwę zawdzięcza nazwie wsi w województwie lubelskim – Wygnanowice. Jego produkcja sięga lat ‘30, wtedy był wypiekany zazwyczaj raz w tygodniu, zarówno w dworach szlacheckich jak i chłopskich.

Chleb Wygnanowski to tradycyjny wyrób produkowany przez jedną piekarnię, znajdującą się w Stasinie koło Lublina. Oznaczony krajowym certyfikatem „Jakość i Tradycja”, jest flagowym towarem tej piekarni. To chleb w 100% z mąki żytniej, co jest charakterystycznym elementem tradycji piekarniczej we wschodniej Polsce. Dzięki temu, odpowiednio przechowywany może zachować świeżość przez ponad tydzień. Jednak nie jest to jedyna zaleta tego produktu. Chleb nie posiada drożdży, a co za tym idzie – jest także bezcukrowy, co stanowi idealny element diet, także dla osób z cukrzycą.

Jest on wypiekany w długich trapezowych formach, a na wierzchu posiada ciemnobrązową chrupiącą skórkę, która skrywa lekko wilgotne wnętrze. Nasze doznania smakowe wzmaga zapach naturalnego pieczywa bez nadmiaru słodkiego lub słonego posmaku. Proces produkcji tego chleba jest wieloetapowy i dość skomplikowany, jednak smak i zapach gotowego produktu wynagradza wszelkie trudy.

Chleb Wygnanowski możemy spotkać na sklepowych półkach kilku popularnych sieci sklepowych. Dostępny w wersji czystej, oraz z dodatkami: mieszanką ziaren, suszoną śliwką, a także z czarnuszką. Jest to ceniony produkt nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Naturalny skład, brak konserwantów i niski indeks glikemiczny, to tylko niektóre zalety chleba Wygnanowskiego. Kto raz go spróbuje już zawsze będzie do niego wracał.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *