KuchniaLubelski przewodnik

Smaki Lubelszczyzny – chleb gryczany

Pieczywo to obowiązkowy produkt na polskim stole. Badania pokazują, że aż 70% konsumentów codziennie kupuje pieczywo lub produkty jego pochodzenia. Jednak należy pamiętać by było ono zdrowe, na naturalnym zakwasie. Taki właśnie jest chleb gryczany z piekarni ze Starej Wsi pod Bychawą.

Prawdziwy chleb produkowany naturalnymi metodami jest bardzo ważnym elementem naszej diety. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy bombardowani pseudopieczywem z supermarketów ciężko jest znaleźć prawdziwy chleb. Istnieje już niewiele piekarni, które zajmują się wypiekaniem pieczywa takiego, jakbyśmy zrobili je sami. Jedną z nich jest piekarnia pana Marka Juryckiego spod Bychawy.
Chleb gryczany to flagowy produkt ze Starej Wsi pod Bychawą. Nic dziwnego, ponieważ wieś ta leży tuż obok produkcyjnego zagłębia kaszy gryczanej. Metoda jego wypieku jest niezmienna od wielu lat. – Jesteśmy rodzinną piekarnią z tradycjami. Wszystkie nasze wyroby są produkowane naturalnie, bez potrzeby korzystania z ulepszaczy. Smak i zapach naszego pieczywa to potwierdza. – mówi pan Marcin Jurycki, współwłaściciel piekarni ze Starej Wsi.
Cały proces produkcji zaczyna się od zalania kaszy gryczanej wrzątkiem i pozostawienie jej do uprażenia. W tym czasie piekarze wyrabiają ciasto chlebowe, do którego później dodaje się uprażoną kaszę i cebulę. Dawniej cebula była podsmażana na tłuszczu, dzisiaj jednak jest prażona ze względu na większe oddanie smaku. Na sam koniec ciasto jest dzielone do różnej wielkości foremek i wypiekane.
Gotowy chleb charakteryzuje się chrupiącą, jasnobrązową skórką. Wierzch jest trochę ciemniejszy, posiada wyjątkową chropowatą od ziaren kaszy powierzchnię. W środku jest zaś miękki i lekko wilgotny z małymi porami i widocznymi ziarnami. Smak i zapach tego chleba także jest dosyć osobliwy – wyczuwamy wyraźną nutę kaszy gryczanej podbity cebulką.
Kupując pieczywo z piekarni ze Starej Wsi nie musimy się martwić o to czy będzie ono świeże. Chleb gryczany charakteryzuje się krótkim terminem ważności, więc pracownicy piekarni wypiekają go mało, aczkolwiek często, tak by nie zabrakło go dla klientów. – Staramy się, aby klienci byli zadowoleni z zakupu naszych produktów, wychodzimy im naprzeciw i cieszymy się, kiedy słyszymy pozytywne opinie na temat naszego chleba. Jest to bardzo ważne w czasach, kiedy tradycyjne piekarnie umierają, ponieważ są zastępowane przez te wielkie koncerny handlowe, które nawet nie wiedzą co to zakwas na chleb. – wspomina pan Marcin Jurycki.
Pamiętajmy, że prawdziwe, naturalne pieczywo nie musi być nudne, a także nie musimy jechać na wieś, aby spróbować takiego chleba. Wystarczy czytać skład i wspierać małe rodzinne piekarnie, które produkują tradycyjne pieczywo. Takim przykładem jest opisywany tutaj chleb gryczany.

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *